Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ 0-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το μέτρο πρώτο ημίχρονο του «Μπράμαλ Λέιν» ανάμεσα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» προσπαθούσαν στο πρώτο μισάωρο να βρουν το ρυθμό που θα τους δώσει το εισιτήριο για τα δίχτυα του Χέντερσον αλλά η πρώτη αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 34ο λεπτό.

Μια βαθιά μπαλιά του Φαν Ντάικ έφερε τον Μανέ… φάτσα με το τέρμα αλλά ο Σενεγαλέζος δεν βρήκε την μπάλα με τον επιθυμητό τρόπο, με αποτέλεσμα να αστοχήσει από ευνοϊκή θέση.

Ο Μανέ είχε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ καις το 43ο λεπτό αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι! Προηγήθηκε φάση διαρκείας μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πάσα του Φιρμίνο, ο οποίος θα μπορούσε να τελειώσει και μόνος του τη δουλειά…

Οι γηπεδούχοι αντίθετα έχουν καταφέρει να περιορίσουν τις απειλές των «κόκκινων» ενώ απείλησαν με διαγώνιο σουτ του Ρόμπισον στο 21ο λεπτό. Μια φάση που προήλθε από υπέροχη μεταβίβαση του Φλεκ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Έγκαν, Μπάσαμ, Ο’ Κόνελ, Μπάλντοκ, Στίβενς, Φλεκ, Νόργουντ, Λάντστραμ, ΜακΜπέρνι, Ρόμπινσον

Λίβερπουλ: Άντριαν, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο