Πρώτο ευρωπαϊκό ματς έπειτα από 40 χρόνια και νίκη για τη Γουλβς! (vid)

Η Γουλβς κατάφερε στο πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι έπειτα από το 1980 να πάρει νίκη και προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Κρουσέιντερς με το τελικό 2-0 στο «Μολινό» για τον β' προκριματικό γύρο του Europa League. Χότα και Βίναγκρ τα γκολ της ομάδας του Νούνο Σάντο.

Οι εκπληκτικοί «λύκοι» που κατάφεραν την περασμένη αγωνιστική περίοδο να εξασφαλίσουν την ευρωπαϊκή τους συμμετοχή στα προκριματικά του Europa League, άνοιξαν το σκορ με τον Χότα που στο 37' με δυνατό γυριστό σουτ έβαλε μπροστά την αγγλική ομάδα.

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Βίναγκρ έπειτα από λάθος του αντίπαλου πορτιέρε που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του στις καθυστερήσεις.

Το αποτέλεσμα αυτό – με την Κρουσέιντερς να μην έχει πάρει ποτέ νίκη απέναντι σε αγγλική ομάδα στην Ευρώπη – φυσικά δίνει αβαντάζ πρόκριση στο σύνολο του Νούνο Σάντο, που στον γ' προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει μια εκ των Πιούνικ (Αρμενία) ή Γιάμπλονετς (Τσεχία).