Της βγήκε η ψυχή αλλά πάει Μπακού η Τσέλσι! (vids)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ζόρισε τρομερά την Τσέλσι στα ημιτελικά του φετινού Γιουρόπα Λιγκ, αλλά τελικά θα έχουμε αγγλικό «εμφύλιο» και στο Μπακού (29/5), μετά το Τσάμπιονς Λιγκ! Οι «μπλε» πανηγύρισαν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό χάρη στο 4-3 στα πέναλτι, έπειτα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Δυο αποκρούσεις ο Κέπα στη διαδικασία από την άσπρη βούλα, το καθοριστικό γκολ ο Αζάρ...

Στην ενέργεια που έβγαλε η Άιντραχτ στα πρώτα 15 λεπτά, δείχνοντας πως πήγε στο Λονδίνο για να διεκδικήσει στα ίσια την πρόκριση, η Τσέλσι απάντησε με γκολ στην τρίτη καλή ευκαιρία που έφτιαξε στο παιχνίδι, όταν πλέον κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Οι Γιόβιτς και Ντα Κόστα – ειδικά ο δεύτερος με ένα βολέ στο 14' – προκάλεσαν κινδύνους για την εστία του Κέπα, ωστόσο, όταν οι «μπλε» μπήκαν στο κλίμα, δεν χαρίστηκαν. Ο Ζιρού αρχικά υποχρέωσε τον Τραπ σε επέμβαση με το σώμα, έπειτα ο Νταβίντ Λουίζ είδε μια κεφαλιά του να σταματάει πάνω στη γραμμή από τον Χασέμπε και στο 28' ήρθε το γκολ. Ο Αζάρ βρήκε άψογα από αριστερά τον Λόφτους – Τσικ που πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-0. Ο Ρέμπιτς ήταν από εκείνους που έπρεπε να προσέξουν ιδιαίτερα οι Λονδρέζοι, αφού το ξεπέταγμά του στις επιθέσεις χρειαζόταν σωστές αντιδράσεις, όμως, έλειπε η ουσία από το παιχνίδι της Άιντραχτ μετά από εκείνο το καλό πρώτο 15λεπτο.

Ο Λούκα Γιόβιτς, στο 49ο λεπτό χάζεψε την άμυνα της Τσέλσι, έπαιξε το 1-2 και μάλιστα με πάσα με το στήθος, έφυγε στην πλάτη της ανύπαρκης άμυνας των Λονδρέζων σε αυτή τη φάση και πλάσαρε τονΚέπα για το 1-1! Πλεόν το σκορ ήταν τέτοιο που θα έστελνε το ματς σε παράταση και η Τσέλσι όφειλε ν' ανακτήσει τον έλεγχο και να βρει απάντηση. Το ματς απέκτησε και ρυθμό, προκλήθηκαν και λάθη και αναστάτωση στις δύο άμυνες και απειλητικές καταστάσεις και για τις δύο εστίες από τη στιγμή που οι «αετοί» είχαν πάρει θάρρος από το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ζιρού σίγουρα θα ήθελε να κάνει κάποια πράγματα πολύ καλύτερα στην περιοχή του Τραπ, με τον Σάρι να αλλάζει τον Γουίλιαν με τον Πέδρο για το τελευταίο ημίωρο. Η Τσέλσι έδειχνε να έχει θέματα στα μετόπισθεν με έλλειψη συγκέντρωσης και την ίδια στιγμή δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις μπροστά για γκολ. Ο Τραπ είχε απαντήσεις στα μακρινά σουτ των Τζαπακόστα και Αζάρ, ο κόσμος των «μπλε» αποδοκίμασε έντονα τον Σάρι στην αλλαγή του Λόφτους – Τσικ με τον Μπάρκλεϊ και το παιχνίδι θα είχε περισσότερα από 90 λεπτά στη διάρκειά του ώστε να λυθούν οι διαφορές των δύο ομάδων.

Στην παράταση, το ροντέο συνεχίστηκε, ο Γιόβιτς μπήκε απειλητικά στην περιοχή του Κέπα με το γύρισμά του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, ενώ, οι Λονδρέζοι βρήκαν φάσεις με ένα φαλτσαριστό σουτ του Μπάρκλεϊ κι ένα γυριστό εναέριο του Αθπιλικουέτα. Στο 100ο λεπτό ο Αλέρ έφτασε λίγα εκατοστά από το γκολ που θα ήταν ικανό να στείλει την Άιντραχτ στον τελικό, έκανε το πλασέ στην κίνηση από σέντρα του Κόστιτς κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ο Νταβίντ Λουίζ με προβολή έδιωξε με υπερένταση, σώζοντας την ομάδα του και τον Κέπα! Στο ματς είχε περάσει πλέον και ο Ιγουαΐν, αλλά και πάλι έλειπε αυτή η σπίθα από τους «μπλε» που θα μπορούσε να τους κάνει να επιβληθούν και να εμφανιστούν πιο σίγουροι. Ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Τζαπακόστα έδιωξε πάνω στη γραμμή μια κεφαλιά του Αλέρ και το θρίλερ συνεχιζόταν... Η δύναμη και το ένστικτο σε επίθεση και άμυνα θα πρωταγωνιστούσαν, αφού το μυαλό για τακτικές αρχίζει να θολώνει μετά από τόσα λεπτά αγώνα. Η Τσέλσι στο 112' είχε μια καλή στιγμή με τον Έμερσον να κάνει σπριντ και σουτ από αριστερά και τον Τραπ ν' αποκρούει, ενώ παράλληλα, η άμυνα της Άιντραχτ ήταν ορκισμένη να μην επιτρέψει κανένα γέμισμα στην περιοχή. Ο Αθπιλικουέτα από σέντρα – σουτ του Αζάρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά είχε κάνει φάουλ στον Τραπ στο 114' και ο νικητής κρίθηκε εν τέλει στα πέναλτι.

Εκεί, παρά το γεγονός πως ο Αθπιλικουέτα έχασε πρώτος πέναλτι με τον Τραπ να του αρνείται το γκολ, ο Κέπα απάντησε με διαδοχικές αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Χιντερέγκερ και Πασιένσια, ο Αζάρ σκόραρε στο τελευταίο χτύπημα και με το 4-3 η Τσέλσι θα κοντραριστεί πλέον με την Άρσεναλ στον τελικό του Μπακού...

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (74' Τζαπακόστα), Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Λόφτους – Τσικ (86' Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (62' Πέδρο), Ζιρού (96' Ιγουαΐν), Αζάρ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Άμπραχαμ, Χιντερέγκερ, Φαλέτ, Χασέμπε, Ντα Κόστα, Ρόντε (70' Ντε Γκούζμαν), Γκατσίνοβιτς (118' Πασιένσια), Κόστιτς, Γιόβιτς, Ρέμπιτς (90' + 3' Αλέρ)