Οι επεμβάσεις του Άλισον, το πέναλτι που ζήτησε ο Μανέ και το χτύπημα του Ρόμπερτσον στον Μέσι (vids)

Δείτε ορισμένες από τις πιο αξιοσημείωτες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου του επαναληπτικού της Λίβερπουλ με τη Μπαρτσελόνα στο «Άνφιλντ». Το πέναλτι που ζήτησαν οι «κόκκινοι» αμέσως μετά το γκολ του Οριγκί, οι επεμβάσεις του Άλισον σε σουτ των Κουτίνιο και Ζόρντι Άλμπα και το χτύπημα του Ρόμπερτσον Μέσι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έβαλε φωτιά στο παιχνίδι με τον Οριγκί να σκοράρει στο 7ο λεπτό, όμως, η συνέχεια δεν ήταν όπως πιθανότατα θα την ήθελε τόσο η ομάδα του λιμανιού, όσο και ο κόσμος της.

Λίγο μετά το 1-0 οι «κόκκινοι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σέρχι Ρομπέρτο στον Μανέ, ενώ, ο Ρόμπερτσον είχε αψιμαχία με τον Μέσι έπειτα από χτύπημα εκτός φάσης, με σπρώξιμο στο κεφάλι από τον Σκωτσέζο στον Αργεντινό.

Όσο μπορεί, πάντως, κάνει τη δουλειά του και ο Άλισον με σωτήριες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Κουτίνιο και Ζόρντι Άλμπα. Ειδικά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν καταλυτική η επέμβασή του στην ευκαιρία του Ισπανού μπακ από την τρομερή πάσα του Μέσι.