Λύκοι για... φίλημα, Άρσεναλ για... ύπνο! (vids)

Η Γουλβς σε ακόμα ένα παιχνίδι απέναντι στις ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, έδειξε τα δόντια της! Απέναντι στην Άρσεναλ, πέτυχε τρία γκολ από το πρώτο μέρος για να υποτάξει την ομάδα του Ουνάι Έμερι με το τελικό 3-1 στο «Μολινό» και να φτάσει στην 7η θέση! Τεράστιο κάζο για τους «κανονιέρηδες» που απέτυχαν να μπουν στην 4άδα.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η κατοχή της μπάλας ξεπερνούσε το 83% για τους «κανονιέρηδες» με τους παίκτες του Νούνο Σάντο έκαναν την αντεπίθεσή τους και... διέλυσαν την ομάδα του Έμερι πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος!

Από την πρώτη τελική στο στόχο στο 28ο λεπτό, ο Ρούμπεν Νέβες με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ο Ματ Ντόχερτι στο 38' διπλασίασε τα τέρματα των «λύκων» με κεφαλιά μπροστά από τον Λένο από σέντρα του Ζόνι Κάστρο, ενώ, στο 45' + 2' ο Ζότα με ατομική ενέργεια και αριστερό πλασέ έγραψε το 3-0 του πρώτου μέρους! Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι άρχισαν να κρατούν μπάλα και να παίζουν το παιχνίδι τους, η Άρσεναλ έμοιαζε ανήμπορη να το ελέγξει...

Οι «λύκοι» ήξεραν ότι έπρεπε να συνεχίσουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μπορούσαν πλέον να διαχειριστούν την κατάσταση στα 45 λεπτά που απέμεναν έπειτα από το εκρηκτικό πρώτο μέρος. Με την Άρσεναλ να μην αντιδρά άμεσα, τα πράγματα φάνηκαν να γίνονται ολοένα και πιο εύκολα, με την ομάδα του Σάντο να... διαλύει τους Λονδρέζους και να κάνει ό,τι θέλει για να πανηγυρίσει την τεράστια νίκη! Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος μείωσε στο τελικό 3-1 στο 80ο λεπτό με κεφαλιά! Στην 7η θέση η Γουλβς μετά και από αυτό το «τρίποντο», στη 5η θέση και το -1 από την Τσέλσι το σύνολο του Έμερι...

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Κόουντι, Μπολί, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο (90' Γκιμπς - Γουάιτ), Ζόνι Κάστρο, Χιμένες (82' Τραορέ), Ζότα (78' Καβαλέιρο)

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλαντ – Νάιλς, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Τορέιρα (59' Γκεντουζί), Τζάκα, Μκιταριάν (58' Κολάσινατς), Εζίλ, Ιγουόμπι (71' Ενκετία), Λακαζέτ