Πρέμιερ Λιγκ - 31η αγωνιστική (Ημίχρονα)

Την μισή διαδρομή για να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη που θα την ξεκολλήσει από τον βαθμολογικό πάτο έχει κάνει η Χάντερσφιλντ, που προηγείται της Γουέστ Χαμ εκτός έδρας. Ισόπαλο με γκολ το Μπέρνλι-Λέστερ, μπροστά η Νιούκαστλ στο γήπεδο της Μπόρνμουθ.

Οι «terriers» σκόραραν πάνω από ένα τέρμα μόλις για δεύτερη φορά στην σεζόν για να ανατρέψουν πολύ γρήγορα το προβάδισμα της Γουέστ Χαμ από επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι. Το 1-0 έγινε στο 15' για να έρθει η απάντηση δύο λεπτά αργότερα και η πλήρης ανατροπή σκηνικού στο 30'.

Στην έδρα της Μπέρνλι, η Λέστερ μπορεί να έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Χάρι Μαγκουάιρ μόλις στο τέταρτο λεπτό ωστόσο προηγήθηκε με τον Τζέιμς Μάντισον στο 33'. Κράτησε για λίγο η χαρά αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντουάιτ ΜακΝιλ στο 38'.

Από την πλευρά της, η Νιούκαστλ είναι μπροστά 1-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ χάρη σε νέο τέρμα του Σόλομον Ροντόν, που βρήκε δίχτυα με την συμπλήρωση των 45'.