Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 0-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του «Έτιχαντ» ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Γουότφορντ για την 30η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι διατηρούν το απόλυτο έλεγχο της συνάντησης από το πρώτο λεπτό αλλά δεν έχουν ακόμη καταφέρει να διασπάσουν την άμυνα των «hornets».

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ήρθε στο 7ο λεπτό. Η σέντρα του Μαχρέζ βρήκε εντός περιοχής τον Νταβίντ Σίλβα και ο Ισπανός προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χρησιμοποιώντας του αριστερό του χέρι χωρίς να γίνει αντιληπτός από κανέναν.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο 29ο λεπτό, όπου ο Μπερνάρντο Σίλβα σημάδεψε εξαιρετικά τον Αγουέρο αλλά ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των «πολιτών» αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Σουτ του Μαχρέζ υπό ευνοϊκές προϋποθέσεις στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κατέληξε επίσης άουτ.

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κομπανί, Οταμέντι, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ντ. Σίλβα, Μπ. Σίλβα, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Αγουέρο

Γουότφορντ: Φόστερ, Μπρίτος Καμπρέρα, Καμπασέλε, Γάνμαατ, Μασίνα, Καπουέ, Ντουκουρέ, Κίκο, Κλέβερλι, Γκρέι, Ζαξές