Ο θρίαμβος της Άρσεναλ με επική πεντάρα σε 34 λεπτά κόντρα στην Τότεναμ! (vid)

Μια από τις πιο εντυπωσιακές ανατροπές στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ σημειώθηκε πριν από ακριβώς 7 χρόνια, όταν την 26η του Φλεβάρη του 2012, η Τότεναμ... τόλμησε να προηγηθεί με δυο γκολ στο Έμιρεϊτς λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Το πλήρωσε πολύ ακριβά, αφού το σύνολο του Βενγκέρ ήταν... οδοστρωτήρας!

Οι Λουίς Σαχά και Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ είχε δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στα «σπιρούνια» εκείνο το ηλιόλουστο μεσημέρι στην αγγλική πρωτεύουσα μπροστά στα μάτια των εμβρόντητων οπαδών της Άρσεναλ που δεν μπορούσαν να πιστέψουν πόσο στραβά είχε εξελιχθεί το παιχνίδι.

Από την πλευρά τους, οι φίλοι της Τότεναμ άρχισαν να πιστεύουν ότι θα γραφόταν ιστορία, όπως κι έγινε άλλωστε, απλά εκείνοι είχαν τον ρόλο... του κομπάρσου, όπως επίσης και η ομάδα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν στο 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων, στο 68ο λεπτό είχε ήδη διαμορφωθεί το 5-2 με τα γκολ των Σανιά, Φαν Πέρσι, Ροσίτσκι και Γουόλκοτ (2).

Θυμηθείτε εκείνη την εντυπωσιακή νίκη της Άρσεναλ με το βίντεο της Πρέμιερ Λιγκ: