Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Μάρκους Ράσφορντ από το 9ο λεπτό της αναμέτρησης του «King Power Stadium» προηγείται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Λέστερ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προειδοποίησαν στο 4ο μόλις λεπτό, όταν η σέντρα του Σο βρήκε εντός περιοχής τον Ράσφορντ αλλά η κεφαλιά του τελευταίου καταχωρήθηκε στην στατιστική τους ματς ως άστοχη.

Ο 20χρονος επιθετικός κατάφερε πάντως να χριστεί σκόρερ στην 100η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, εκμεταλλευόμενος την μαγική ασίστ του Πολ Πογκμπά στο 9ο λεπτό, τελειώνοντας τη φάση με δεξί σουτ στη γωνία του Σμάιχελ. 0-1!

Στο 14ο λεπτό η Λέστερ έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Σο πρόλαβε την τελευταία στιγμή το σουτ που επιχείρησε ο Μάντισον υπό ευνοϊκές προϋποθέσεις. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι απειλές των γηπεδούχων από στημένες φάσεις (σ.σ. κυρίως κόρνερ) δεν μετουσιώθηκαν σε σκορ.

Οι συνθέσεις

Λέστερ: Σμάιχελ, Μαγκουάιρ, Έβανς, Ρικάρντo Περέιρα, Τσίλγουελ, Εντιντί, Μεντί, Μπαρνς, Μάντισον, Γκρέι, Βάρντι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί, Λίντελοφ, Σο, Γιανγκ, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Λίνγκαρντ, Σάντσεζ, Ράσφορντ