Όταν ο Μπατιστούτα «κάρφωνε» Άρσεναλ και Γιουνάιτεντ... (vids)

Τα 50α του γενέθλια γιορτάζει σήμερα ο Γκάμπριελ Μπατιστούτα και το England365.gr ανατρέχει στη σεζόν 1999-00 και τις συναντήσεις του Αργεντινού θρύλου με δύο από τα μεγαθήρια του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Η Φιορεντίνα είχε καταφέρει τη χρονιά εκείνη να δώσει για πρώτη φορά το παρών στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη μορφή που το γνωρίζουμε σήμερα, αφού η αμέσως προηγούμενη συμμετοχή του ιταλικού συλλόγου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση καταγράφεται την αγωνιστική περίοδο 1969-70 που ο θεσμός υφίστατο ακόμη ως Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης!

Τεράστιο μερίδιο σε αυτή την επιτυχία φυσικά και ανήκει στον ίδιο τον «Μπατιγκόλ», αφού τα 21 τέρματα που σημείωσε στο ιταλικό πρωτάθλημα την προηγούμενη χρονιά συνέβαλαν τα μέγιστα στην κατάληψη της τρίτης θέσης και την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου... για τ’ αστέρια!

Εκεί λοιπόν η Φιορεντίνα συνάντησε στην πρώτη φάση των ομίλων τις Άρσεναλ, Μπαρτσελόνα και Βίτζεβ Λοτζ, εξασφαλίζοντας μάλιστα το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης, αφού τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από τους «μπλαουγκράνα».Το γκολ του Μπατιστούτα (75’) στο «Χάιμπουρι» ήταν αυτό που έφερε εν πολλοίς τον αποκλεισμό για τους «κανονιέρηδες», οι οποίοι «έκατσαν» στην τρίτη θέση...

Άρσεναλ-Φιορεντίνα 0-1  (σ.σ. 5η αγωνιστική)

Στη δεύτερη φάση των ομίλων (σ.σ. στους “16” δεν προβλεπόταν ακόμη νοκ-άουτ αναμετρήσεις) η ομάδα της Τοσκάνης κληρώθηκε με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Βαλένθια και Μπορντό και ο «μαλλιάς» φυσικά και φρόντισε να κάνει δύσκολη τη ζωή των «κόκκινων διαβόλων»...

Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ηττήθηκε την πρώτη αγωνιστική με σκορ 2-0 στην Ιταλία με τέρματα των Μπατιστούτα (24’) και Μπαλμπό (52’), για να ακολουθήσει η αναμέτρηση του «Ολντ Τράφορντ», όπου ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, πριν οι γηπεδούχοι φτάσουν στη νίκη (3-1) με τα γκολ των Άντι Κόουλ (20’), Ρόι Κιν (33’) και Ντουάιτ Γιορκ (70’). Η Φιορεντίνα τερμάτισε εν τέλει στην τρίτη θέση του ομίλου, αποχαιρετώντας ωστόσο τη διοργάνωση με ευχάριστες αναμνήσεις...