Σόκαρε την Έβερτον στις καθυστερήσεις η Μίλγουολ!

Εκτός διοργάνωσης FA Cup έμεινε αναπάντεχα η Έβερτον, η οποία ηττήθηκε στην έδρα της Μίλγουολ με σκορ 3-2. Το γκολ του Μάρεϊ Γουάλας στις καθυστερήσεις ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση του «Ντεν».

Ο σύλλογος της Τσάμπιονσιπ μπορεί να κινδυνεύει με υποβιβασμό στη Λιγκ 1 (σ.σ. 19η θέση – 29β.) αλλά στο Κύπελλο Αγγλίας πραγματοποίησε την έως σήμερα μεγαλύτερη έκπληξη του θεσμού αποκλείοντας τα «ζαχαρωτά».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το δέκατο φετινό γκολ του Ριτσάρλισον στο 43ο λεπτό αλλά ισοφαρίστηκαν με το τέρμα του Γκρέγκορι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ίδια ιστορία και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τοσούν να δίνει εκ νέου προβάδισμα στο συγκρότημα του Μάρκο Σίλβα (72’) και τον Κούπερ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους μετά από 147 δευτερόλεπτα. Στο 4ο λεπτό του extra χρόνου ωστόσο το τέρμα του Ουάλας ήρθε να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στους νικητές, «σφραγίζοντας» ταυτόχρονα την πρόκριση για τον 5ο γύρο του θεσμού.