Πρωταγωνιστής ο Ζότα στην... παράνοια του «Μολινό»!

Με πρωταγωνιστή τον Ντιόγκο Ζότα επικράτησε η Γουλβς της Λέστερ με σκορ 4-3 στο «Μολινό» για την 23η αγωνιστική. Ο Πορτογάλος επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ (4’, 64’, 90+3’) σε μια αναμέτρηση... διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ!

Ούτε βαθμό δεν κατάφερε να αποσπάσει το συγκρότημα του Κλοντ Πιέλ παρά το γεγονός ότι βρήκε τρεις φορές δίχτυα με τους Γκρέι (47’), Κόαντι (σ.σ. αυτογκόλ στο 57’) και Μόργκαν (87’). Ο Ράιαν Μπένετ το ήταν ο μοναδικός σκόρερ των γηπεδούχων πέραν του Ντιόγκο Ζότα, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο 12ο μόλις λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Γουλβς βρίσκεται στην 8η θέση φτάνοντας τη Γουότφορντ στους 32 βαθμούς ενώ μια θέση κάτω (9η) είναι η Λέστερ, η οποία παρέμεινε στους 31 β.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ! Στο τέταρτο μόλις λεπτό ο Ζοάο Μουτίνιο βρέθηκε στα δεξιά της επίθεσης και η σέντρα που επιχείρησε βρήκε τον Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος έγραψε με προβολή του 1-0. Ευθύνη στη φάση φέρει πάντως ο Σίμπσον που πήγε νωχελικά στη φάση...

Ο Μουτίνιο ήταν αυτός που «σέρβιρε» και το δεύτερο τέρμα το «λύκων» με εκτέλεση κόρνερ. Ο Ράιαν Μπένετ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σημείωσε το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Έξι λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο μέρος η Λέστερ για να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 47ο λεπτό η ατομική προσπάθεια και το έξοχο πλασέ του Γκρέι έφερε τη μείωση του σκορ ενώ στο 51’ ήρθε και η ισοφάριση με το ξερό σουτ του Μπανρς να καταλήγει στα δίχτυα βρίσκοντας πρώτα και στα πόδια του Κόαντι.

Ο Ντιόγκο Ζότα έδωσε ξανά προβάδισμα στους «λύκους» εκμεταλλευόμενος την έξοχη μακρινή μπαλιά του Νέβες στο 64ο λεπτό, για να έρθει ο Μόργκαν τρία λεπτά πριν το τέλος να ισοφαρίσει για τις «αλεπούδες» σε 3-3 με κεφαλιά. Και ενώ όλα έδειχναν... μοιρασιά, ο Ζότα ήταν - και πάλι- εκεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να μετουσιώσει σε γκολ την πάσα του Ραούλ Χιμένεζ, ολοκληρώνοντας ένα προσωπικό σόου που οι φίλοι των «λύκων» θα θυμούνται για καιρό...

Οι συνθέσεις

Γουλβς: Πατρίσιο, Κόαντι, Μπένετ, Σαΐς, Τζόνι, Βινάγκρε (73’ Ντόχερτι), Ντεντόκερ, Νέβες, Μουτίνιο (81’ Γκιμπς-Γουάιτ), Ζότα, Χιμένεζ

Λέστερ: Σμάιχελ, Μόργκαν, Μαγκουάιρ (48’ Έβανς), Σίμπσον (83’ Ιεανάτσο), Τσίλγουελ, Μεντί, Εντίντι, Περέιρα, Γκρέι, Μπαρνς (73’ Μάντισον), Βάρντι

Σκόρερς

4’ Ζότα, 12’ Μπένετ, 47’ Γκρέι, 51’ Κόαντι (αυτ.), 64’ Ζότα, 87’ Μόργκαν, 90+3’ Ζότα