«Βράχος» με... ηγετικά χαρακτηριστικά ο Φαν Ντάικ (vid)

Αναμφίβολα είναι ο καθοδηγητής της αμυντικής γραμμής της Λίβερπουλ και ένας από τους κυριότερους λόγους – μαζί με τον Άλισον – που η ομάδα έχει δεχθεί μόλις 10 τέρματα έπειτα από 22 αγωνιστικές. Στο ματς με τη Μπράιτον, ο Φαν Ντάικ έδειξε ξανά γιατί πραγματικά άξιζε λεφτά του...

Η ακριβότερη μεταγραφή αμυντικού, έναν χρόνο μετά τη μετακίνησή του από τη Σαουθάμπτον στη Λίβερπουλ έχει... βγάλει τα λεφτά του.

Ο Γιούργκεν Κλοπ, όταν διέθεσε εκείνα τα 75 εκατ.λίρες για να πάρει τον Ολλανδό στόπερ από το St. Mary's στο Άνφιλντ, ήξερε ακριβώς τι έκανε.

Όπως έχει αποδειχθεί πλέον φέτος, στην πρώτη γεμάτη αγωνιστική περίοδο του Φαν Ντάικ με την κόκκινη φανέλα, είναι... λίρα εκατό.

Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να κρατήσουν ξανά ανέπαφη την εστία τους απέναντι στη Μπράιτον, συμπληρώνοντας 13 ματς με ανέπαφη εστία στις φετινές 22 αγωνιστικές του κορυφαίου πρωταθλήματος, ενώ μάλιστα, τα 10 γκολ παθητικό είναι η καλύτερη επίδοση που έχει επιδείξει οποιαδήποτε ομάδα στην Premier League σε αυτό το σημείο της σεζόν, μετά από την Τσέλσι του Ζοσέ Μουρίνιο την ποδοσφαιρική χρονιά 2004-2005.

Ο Φαν Ντάικ, έχει συμμετοχή στο 42% των αγώνων που έχουν ολοκληρωθεί με μηδέν στην άμυνα για τη Λίβερπουλ στη μέχρι στιγμής συνεργασία του με τον Γιούργκεν Κλοπ σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα και γενικότερα σε 50 εμφανίσεις με τον σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ έχει μετρήσει 33 νίκες, 9 ισοπαλίες, 8 ήττες, 2 γκολ, 2 ασίστ και συνολικά 23 clean sheets...

Το απόγευμα του Σαββάτου, στα τελευταία λεπτά κι ενώ ήξερε ότι είναι πολύ εύκολο λόγω της κούρασης και του χρονικού σημείου να χαθεί η συγκέντρωση των συμπαικτών του, έβγαζε... κραυγές για να τους τοποθετήσει σωστά και να μην απειληθεί το εύθραυστο προβάδισμα (1-0) της Λίβερπουλ από το γκολ του Σαλάχ...