Τσέλσι-Νιούκαστλ 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του «Στάμφορντ Μπριτζ» μετά τα πρώτα 45 λεπτά οι Τσέλσι και Νιούκαστλ. Ο Πέδρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 9ο λεπτό, με κεφαλιά του Κλαρκ στο 40’ ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι ευτύχησαν να βρουν το γρήγορο γκολ με τη συμπλήρωση 9 αγωνιστικών λεπτών. Ο Νταβίντ Λουίζ σημάδεψε τον Πέδρο με εξαιρετική μακρινή μπαλιά και ο Ισπανός σκόραρε με όμορφο «τσιμπηματάκι» που εξουδετέρωσε τον Ντουμπράφκα.

Από το 20ο λεπτό και έπειτα οι «καρακάξες» ανέβηκαν στο γήπεδο και «προειδοποίησαν» στο 29ο αλλά και 35ο λεπτό με τους Ροντόν και Αγιόθε Πέρεθ αντίστοιχα. Τέλος στα άστοχα τελειώματα των συμπαικτών του έβαλε στο 40’ ο Κλαρκ, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Σημαντική η αδράνεια του Νταβίντ Λουίζ στη φάση, αφού ο Βραζιλιάνος αμυντικός ήταν αυτός που έχασε τον σκόρερ τη στιγμή της εκτέλεσης του Ρίτσι...

Τσέλσι: Κέπα, Λουίζ, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Καντέ, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Πέδρο, Γουίλιαν, Αζάρ

Νιούκαστλ: Ντουμπράφκα, Λασέλς, Λεζέν, Κλαρκ, Γέντλιν, Ρίτσι, Χέιντεν, Λόνγκσταφ, Ατσού, Πέρεθ, Ροντόν