Άνετα η Άρσεναλ, συνεχίζει η Πάλας, έξω η Χάντερσφιλντ...

Με σκορ 3-0 επικράτησε η Άρσεναλ εκτός έδρας της Μπλάκπουλ, σφραγίζοντας εύκολα το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Συνεχίζει και η Κρίσταλ Πάλας με τη νίκη (1-0) επί της Γκρίμσμπι, εκτός συνέχειας η Χάντερσφιλντ που αποκλείστηκε (1-0) από την Μπρίστολ Σίτι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Πόρτσμουθ τη Νόριτς (1-0), ρεβάνς στο ζευγάρι Νιούκαστλ-Μπλάκμπερν (1-1).

Δύο γκολ του Γουίλοκ (11’, 37’) και ένα του Ιγουόμπι (82’) στάθηκαν αρκετά για να περάσουν οι «κανονιέρηδες» ένα εύκολο βράδυ στο «Μπλούμφιλντ Ρόουντ», με την γηπεδούχο Μπλάκπουλ να μη φέρνει καμία αντίσταση.

Η Κρίσταλ Πάλας άργησε αλλά πέτυχε τελικά το σκοπό της απέναντι στην Γκρίμσμπι με το τέρμα του Αγιού στο 86ο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο από το 2ο λεπτό οι ηττημένοι λόγω της αποβολής του Φοξ...

Μεγάλη πρόκριση σημείωσε η Μπρίστολ Σίτι απέναντι στη Χάντερσφιλντ αφού το συγκρότημα του Ντέιβιντ Βάγκνερ δεν βρήκε απάντηση το «χτύπημα» Μπρόουνχιλ (72’).

Η Πόρτσμουθ τα κατάφερε στην τελευταία φάση του ματς με τη Νοριτς (με κόκκινη από το 15' - Χάνλεϊ) χάρις στο γκολ του Άντρε Γκριν ενώ η Νιούκαστλ έσωσε την «παρτίδα» με την Μπλάκμπερν πέντε λεπτά πριν το τέλος με το τέρμα του Ρίτσι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Ντακ στο 52’...