Γλύτωσε τη γκέλα στο τέλος η Τότεναμ, το έκανε... θρίλερ η Γουότφορντ, χαλαρή νίκη για Γουλβς

Έστω και στο 91ο  λεπτό, χάρη στο τέρμα του Κρίστιαν Έρικσεν, η Τότεναμ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπέρνλι στο Λονδίνο (1-0). Δύσκολη επικράτηση για Γουότφορντ κόντρα στην Κάρντιφ (3-2), παρότι βρέθηκε να νικά και με τρία γκολ διαφορά, σημαντική νίκη από πλευράς Νιουκάστλ στην έδρα της Χάντερσφιλντ (0-1). Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα των απογευματινών αγώνων του Σαββάτου, για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Γουότφορντ-Κάρντιφ 3-2

expanded thumbnail

Από εκεί που φαινόταν πως θα επικρατούσε άνετα, πήγε να το κάνει… ντέρμπι η Γουότφορντ κόντρα στους «bluebirds». Ο Ζεράρ Ντεουλοφέου διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα και, αφού ελίχθηκε ωραία ανάμεσα σε Μόρισον και Μανγκά, πλάσαρε εύστοχα τον Έθεριτζ, για το 1-0 στο 17ο λεπτό. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στο 52’, με τον Χολέμπας να «χτυπάει» ξανά με ασύλληπτο σουτ, ενώ «αέρα» τριών τερμάτων έδωσε στο 64’ ο Ντομίνγκος Κίνα. Η Κάρντιφ πάντως με τον Χόιλετ στο 81ο λεπτό και ακολούθως με τον Ριντ τέσσερα λεπτά μετά, έφερε το ματς στο 3-2, χωρίς πάντως να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο τέλος τους «hornets.

Γουλβς-Μπόρνμουθ 2-0

Από νωρίς πήρε την πρωτοβουλία των ευκαιριών η Γουλβς, και έγινε «οδηγός» του αγώνα μόλις από το 12ο λεπτό. Παρότι είχε χώρο να σουτάρει, ερχόμενος στην μεγάλη περιοχή από τα δεξία, ο Ντιόγκο Ζότα σέρβιρε στον Ραούλ Χιμένες για να κάνει αυτός ανενόχλητος το 1-0, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Καβαλιέρο. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Μπόρνμουθ, χωρίς να βοηθάει πάντως και το τερέν του «Μολινό», σε μια ιδιαίτερη βροχερή βραδιά.

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 1-0

«Δράστης» για ακόμα μια φορά ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, βρήκε τον χρόνο και τον χώρο για να ζυγίσει καλά την μπάλα και να την στείλει με μακρινό σουτ στην εστία των «αλεπούδων». Ματς χωρίς ιδιαίτερο σασπένς και ευκαιρίες, αλλά… ζωτικής σημασίας για την Πάλας που την ανέβασε στους 15 βαθμούς, με τη Λέστερ να παραμένει στους 22.

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0

Joe HartΠαραλίγο να την… πάθει για τα καλά η Τότεναμ! Παρουσιάζοντας ένα… αναιμικό πρόσωπο στην επίθεση, και χωρίς να εκμεταλλεύεται τις λιγοστές ευκαιρίες της, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έπρεπε να φτάσει στις καθυστερήσεις για να λυγίσει την Μπέρνλι, με «λυτρωτή» τον Κρίστιαν Έρικσεν. Έτσι, οι Λονδρέζοι ανέβηκαν στους 39 βαθμούς και πλησίασαν και άλλο την 2η θέση, τη στιγμή που η Μπέρνλι έχασε την ευκαιρία να πάρει έναν πολύτιμο πόντο, φτάνοντας παραμένοντας 17η στην βαθμολογία με 12 μόλις πόντους.

Χάντερσφιλντ-Νιούκαστλ 0-1

Σπουδαίο «διπλό» για τη Νιουκάστλ στην έδρα των «τεριέ», με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να σημειώνει στο 55ο λεπτό ο Ροντόν, μετά από μια ωραία συνεργασία ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων και ανάπτυξη μέσα από συνεχές passing game. Eμφανώς ανώτερη των αντιπάλων τους η φιλοξενούμενη ομάδα, που δεν μπόρεσε όμως να το μετουσιώσει αυτό και στο αποτέλεσμα της αναμέτρησης, παίρνοντας πάντως μια σημαντική νίκη που τη διατηρεί μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.