Μάντσεστερ Σίτι-Χόφενχαϊμ 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του «Έτιχαντ» οι Μάντσεστερ Σίτι και Χόφενχαϊμ για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κράμαριτς (14’) και οι «πολίτες» απάντησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σανέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά και έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο 14ο λεπτό, όταν ο Έντερσον πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση για να σταματήσει το σουτ του Κράμαριτς. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Λαπόρτ γκρέμισε εντός περιοχής τον Χούμπνερ, ο Έκμπεργκ καταλόγισε το πέναλτι και ο Κράμαριτς βρήκε αυτή τη φορά το δρόμος προς τα δίχτυα με εκτέλεση στο κέντρο της εστίας των «πολιτών».

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σίτι άρχισε να ασκεί πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Γκάμπριελ Ζέσους είδε την κεφαλιά του να καταλήγει στο δοκάρι (19’), ο Στόουνς σημάδεψε με τον ίδιο τρόπο τα χέρια του Μπάουμαν (21’) ενώ στο 34’ οι «πολίτες» σταμάτησαν ξανά στο... αλουμίνιο, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Κασίμ, ο οποίος παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ προσπαθώντας να απομακρύνει το γέμισμα που επιχείρησε ο Γκουντογκάν ύστερα από στημένη φάση.

Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο πρώτο και μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Λερόι Σανέ να στέλνει την μπάλα με δύναμη στην αριστερή γωνία του Μπάουμαν για το 1-1...

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ, Στόουνς, Οταμέντι, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Φόντεν, Σανέ, Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Ζεσούς

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Μπρένετ, Καντεράμπεκ, Γκάιγκερ, Γκρίλιτς, Μπιτενκούρ, Άνταμς, Σουλτζ, Χέμπνερ, Κράμαριτς, Ζοέλιντον