Έχασε έδαφος με κακή εμφάνιση η Μπόρο

Την ευκαιρία να αποσπαστούν στις δύο πρώτες θέσεις έδωσε στις Νόριτς και Λιντς η Μίντλεσμπρο, που έκανε κάκιστη εντός έδρας εμφάνιση με την Άστον Βίλα και ηττήθηκε φυσιολογικά με σκορ 3-0.

Μετά από την συναρπαστική ισοπαλία με σκορ 5-5 με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, οι «χωριάτες» είχαν πολύ καλή παρουσία και σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους υποτονικούς γηπεδούχους.

Καθολικός έλεγχος του ρυθμού και της κατοχής από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που πήραν προβάδισμα με τον Τσέστερ στο 19’ και διασφάλισαν το τρίποντο με τα τέρματα των Έιμπραχαμ και Γουέλαν σε 64ο και 83ο λεπτό αντιστοίχως.

Μετά τα αποτελέσματα της ημέρας, η Μπόρο έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την δεύτερη θέση και πέντε πίσω από την πρώτη. Η Βίλα μείωσε στο τρίποντο από τις θέσεις των πλέι οφ.