Βόρσκλα Πολτάβα-Άρσεναλ 0-3 (Ημίχρονο)

Με σκορ 3-0 προηγείται η Άρσεναλ της Βόρσκλα Πολτάβα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Ολιμπίσκι» για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Σμιθ-Ρόου (11’), Ράμσεϊ (26’- πέναλτι) και Γουίλοκ τα γκολ των «κανονιέρηδων».

Παρά το γεγονός ότι οι Ουκρανοί εισήλθαν... ζωηρά στον αγωνιστικό χώρο επιχειρώντας δύο σουτ υπό προϋποθέσεις στο πρώτο πεντάλεπτο, οι «κανονιέρηδες» ανέλαβαν άμεσα τα ηνία και «τελείωσαν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μέρος.

Στο 11ο λεπτό ο Ράμσεϊ έπαιξε το ένα-δύο με τον Ενκετιά, ο δεύτερος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση αλλά η μπάλα κατέλεξε έπειτα από κόντρες στον Σμιθ-Ρόου, ο οποίος έγραψε από κοντινή απόσταση το 1-0.

Στο 26ο λεπτό ο Ράμσεϊ κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Περντούτα ενώ στο 41’ η κάθετη του Ελνένι βρήκε τον Γουίλοκ, ο οποίος βρήκε δίχτυα με πολύ όμορφο πλασέ από πλάγια θέση.

Οι συνθέσεις

Βόρσκλα Πολτάβα: Σουστ, Τσεσνάκοφ, Νταλκού, Άρτουρ, Περντούτα, Σάρπαρ, Σκλίαρ, Σαπάι, Ρέμπενοκ, Κούλαχ, Κολόμοετς

Άρσεναλ: Τσεχ, Τζένκινσον, Χόλντινγκ, Λιχτστάινερ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Γκεντουζί, Ράμσεϊ, Ελνένι, Γουίλοκ, Σμιθ-Ρόου, Ενκετιά