«Σκότωσε» ξανά τους Ουαλούς η Δανία

Την ήττα με 2-1 από την Δανία γνώρισε εντός έδρας η Ουαλία το βράδυ της Παρασκευής, χάνοντας οριστικά πια την πρώτη θέση από τον 4ο όμιλο της League B και επομένως το εισιτήριο για τα πλέι-οφς του Nations League.

Με «δράστες» τους Γιόργκενσεν και Μπρέιθγουεϊτ, η Δανία νίκησε εκ νέου το συγκρότημα του Ράιαν Γκιγκς (όπως είχε κάνει και στην έδρα της με 2-0 τον περασμένο Σεπτέμβριο), παίρνοντας και μαθηματικά πλέον την πρώτη θέση του ομίλου του, που οδηγεί στα πλέι-οφς του Nations League την άνοιξη του 2020.

Οι Ουαλοί, αν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο 88ο λεπτό, κατάφεραν να μειώσουν με τον Μπέιλ ένα λεπτό ακριβώς μετά, χωρίς ωστόσο να φτάνουν στην ισοφάριση.

Έτσι, παραμένουν και για την επόμενη διοργάνωση στην 2η τη τάξει λίγκα, με τους Ιρλανδούς να γνωρίζουν τον υποβιβασμό στη league C και τους Δανούς να προβιβάζονται στην League A, και ενώ απομένει το παιχνίδι Δανίας-Ιρλανδίας ώστε να ολοκληρωθεί ο 4ος όμιλος.