Σαουθάμπτον-Τσέλσι 0-1 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Εντέν Αζάρ από το ημίωρο της αναμέτρησης του «St Mary’s» προηγείται η Τσέλσι της Σαουθάμπτον με σκορ 1-0 έπειτα από 45 λεπτά παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι εισήλθαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το γρήγορο γκολ, το οποίο λίγο έλειψε να βρουν στο 8ο μόλις λεπτό! Η προσπάθεια του Αζάρ ανακόπηκε αλλά ο Γουίλιαν έγινε αμέσως κάτοχος της μπάλας, επιχείρησε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι βρίσκοντας πρώτα σε σώματα αμυνομένων.

Στο 26’ το ματς θα μπορούσε ωστόσο να έχει πάρει διαφορετική τροπή. Ο Μπέρτραν επιχείρησε σέντρα εντός περιοχής αλλά ο Ινγκς έστειλε την μπάλα στην... κερκίδα από ιδιαιτέρως πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αζάρ έμελλε να τον τιμωρήσει! Ο Μπάρκλεϊ πίεσε ψηλά, «έκλεψε» την μπάλα από τον Χόιμπεργκ και μεταβίβασε άμεσα στον Βέλγο, ο οποίος σημείωσε με ψύχραιμο πλασέ το 7ο τέρμα του στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.