Καραμπάγκ-Άρσεναλ 0-1 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου από το 4ο λεπτό της αναμέτρησης του Μπακού προηγείται η Άρσεναλ με σκορ 1-0 της Καραμπάγκ στο πρώτο ημίχρονο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έπειτα από κεφαλιά του Μονρεάλ και σημείωσε με προβολή το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των «κανονιέρηδων»!

Στο 18ο λεπτό λίγο έλειψε να βρει δίχτυα και ο Σμιθ-Ρόου αλλά το σουτ που επιχείρησε ο νεαρός άσος πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων, οι οποίοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό με σουτ του Μαντάτοφ που εξουδετέρωσε ο Μπερντ Λένο. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν βρήκε στόχο με παρόμοια έμπνευση…

Η μεγαλύτερη στιγμή των Αζέρων καταγράφηκε ωστόσο στο 40 λεπτό, με τον Οζόμπιτς να σουτάρει εντός εστίας και τον Γερμανό πορτιέρο των «gunners» να εξουδετερώνει την προσπάθειά του με εκπληκτική επέμβαση!

Οι συνθέσεις

Καραμπάγκ: Βάγκνερ, Ρζέζνιτσακ, Γκουσέγιοφ, Μεντβέντεφ, Αγκόλι, Γκαράγιεφ, Μίτσελ, Ζουμπίρ, Μαντάτοφ, Οζόμπιτς, Εμεγκάρα

Άρσεναλ: Λένο, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ, Μονρεάλ, Λιχτστάινερ, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Ελνένι, Σμιθ-Ρόου, Ιγουόμπι, Γουέλμπεκ