«Οκτάρα» η Γουέστ Χαμ, στα πέναλτι η Τότεναμ, άνετα η Άρσεναλ...

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Carabao Cup εξασφάλισαν μετά την Τσέλσι και οι Γουέστ Χαμ, Νότιγχαμ Φόρεστ, Άρσεναλ και Τότεναμ.

Με οκτώ γκολ φιλοδώρησαν την Μάκλσφιλντ οι παίκτες της Γουέστ Χαμ! Μάικλ Αντόνιο, Σνόντγκρας (2), Πέρεθ, Φρέντερικς, Ογκμπόνα και Ντιανγκανά (2) τα τέρματα για το συγκρότημα του Πελεγκρίνι.

Σχετικά άνετη πρόκριση και για την Άρσεναλ, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 της Μπρέντοφρντ χάρις σε δύο γκολ του Γουέλμπεκ και ένα του Λακαζετ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Συνεχίζει στη διοργάνωσης και η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0, επέτρεψε στους παίκτες της Στόουκ να κάνουν το ματς… ροντέο, μειώνοντας σε 3-2 επτά λεπτά πριν το τέλος.

Στα πέναλτι οδηγήθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Τότεναμ και τη Γουότφορντ, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2. Τα γκολ των Ντέλε Άλι (82’) και Λαμέλα (86’) ανέτρεψαν προς στιγμήν το τέρμα που σημείωσε ο Σαξές στο 46ο λεπτό, πριν ο Καπουέ ισοφαρίσει στο 89΄στέλνοντας το ματς στη «ρωσική ρουλέτα», όπου το συγκρότημα του Ποτσετίνο επιβλήθηκε με 4-2…