«Έτρεξε» καλά το δύσκολο τεστ του VAR

Θετικό ήταν το αποτέλεσμα της δοκιμής του VAR σε πέντε αναμετρήσεις με κοινή ώρα έναρξης στην Πρέμιερ Λιγκ. Ικανοποιημένη η διοργανώτρια αρχή, μονάχα μια απόφαση θα άλλαζε σχετικά με αυτές που κλήθηκαν να πάρουν οι διαιτητές το μεσημέρι του Σαββάτου...

Στο κορυφαίο πρωτάθλημα δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα επίσημα η χρήση του βίντεο από τον ρέφερι και δεν πρόκειται να γίνει μέχρι την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Το Σάββατο, σε πέντε ματς με κοινή ώρα έναρξης, έγινε η πιο δύσκολη δοκιμή του μέτρου τεχνολογίας που αποτελεί το επόμενο βήμα στο σύγχρονο ποδόσφαιρο και ο απολογισμός ήταν θετικός.

Οι αρμόδιοι έμειναν ικανοποιημένοι από την αμεσότητα με την οποία ελέγχονταν όλες οι δύσκολες αποφάσεις των ρέφερι στα ματς και αν υπήρχε επικοινωνία μαζί τους, τότε θα άλλαζε μονάχα μια λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ σε γκολ που σημείωσε ο Σανέ για τη Μάντσεστερ Σίτι, λίγο πριν το ημίχρονο της νίκης (3-0) επί της Φούλαμ.