Τελείωσε το σερί της Γουότφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τέλος στο σερί της Γουότφορντ έβαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που με σκόρερς τους Ρομέλου Λουκάκου και Κρις Σμόλινγκ στο πρώτο ημίχρονο έβαλε γερές βάσεις για το τελικό 2-1. Πιέστηκαν αρκετά από τους γηπεδούχους οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο μετά την μείωση του σκορ, αλλά κράτησαν το προβάδισμά τους και ζευγάρωσαν τις διαδοχικές του νίκες.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο εμφανίστηκαν προσηλωμένοι στο πρώτο τους παιχνίδι μετά την πρόσφατη διακοπή για τις εθνικές ομάδες, αν και τόσο στην αρχή του ματς όσο και στο φινάλε του τα χρειάστηκαν αρκετά κόντρα στους επίμονους γηπεδούχους.

Ο Νταβίδ Ντε Χέα κλήθηκε από νωρίς να επέμβει, κάτι που έκανε με μεγάλη επιτυχία στο 0-0, ενώ κλήθηκε να πραγματοποιήσει ακόμη μία παγκόσμιας κλάσης απόκρουση και στο τέταρτο λεπτό του αγώνα για να κρατήσει το τρίποντο, ένα τρίποντο που απέβαλε πολύ από το άγχος του Ζοσέ Μουρίνιο, όπως καταλάβαμε όλοι όταν τον είδαμε να πανηγυρίζει έξαλλα με όλον του το πάγκο το 2-0 της ομάδας του.

Πολύ ανοιχτό ματς για μεγάλο χρονικό διάστημα, μέχρι που η Γιουνάιτεντ ανέβασε ταχύτητα και πήρε τα ηνία. Ένα δεκάλεπτο της ήταν αρκετό, με τον Ρομέλου Λουκάκου να βρίσκεται αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας και να σκοράρει με το σώμα του προ κενής εστίας (35’), και τον Κρις Σμόλινγκ να κάνει σεντερφορίσιο τελείωμα (38’) με κοντρόλ με το στήθος και τελείωμα σε δεύτερο χρόνο από κεφαλιά-ασίστ του γενικά εξαιρετικού Μαρουάν Φελαϊνί.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και όταν ξεπέρασαν το σοκ -κάτι που έγινε αμέσως με την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια- έψαξαν τρόπους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, πράττοντάς το με τον Αντρέ Γκρέι 25 λεπτά πριν το τέλος. Έπειτα ακολούθησε οπισθοχώρηση της Γιουνάιτεντ από τον Μουρίνιο, που από το 90’ και μετά έφερε όλη την Γουότφορντ στην περιοχή του Ντε Χέα. Ας είναι καλά ο Ισπανός...

Γουότφορντ: Φόστερ, Γιάνμαατ (72’Φεμενία) , Κάθκαρτ (88’ Σαξές), Καμπασέλε, Χολέμπας (84’ Μαζίνα), Ντουκουρέ, Καπού, Χιουζ, Περέιρα, Ντίνι, Γκρέι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια (90+2’ Μπεϊγί), Σμόλινγκ, Λίντελεφ, Γιανγκ, Πογκμπά, Φελαϊνί, Μάτιτς, Λίνγκαρντ (71’ Μαρσιάλ), Αλέξις (84’ ΜακΤόμινεϊ), Λουκάκου