Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 1-1 (Ημίχρονο)

Με σκορ 1-1 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του «Έτιχαντ» για την ανάπαυλα οι Μάντσεστερ Σίτι και Νιούκαστλ.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και κυνήγησαν το γρήγορο γκολ. Μπορεί να μην τα κατάφεραν στη φάση του τέταρτου λεπτού με τον Ριάντ Μαχρέζ αλλά ο Στέρλινγκ βρήκε δίχτυα στο 8’, έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Μεντί.

Στη συνέχεια ωστόσο ο ρυθμός των «πολιτών» έπεσε και αν εξαιρέσει κανείς τις προσπάθειες των Αγουέρο (16’) και Ζέσους (18’), οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να επιβάλουν το γνωστό εξωφρενικό ρυθμό τους.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε η φάση του 29ου λεπτού, όπου οι φιλοξενούμενοι ξετύλιξαν μια υπέροχη αντεπίθεση με τους Κένεντι και Ροντόν, με τον δεύτερο να πασάρει για τον επερχόμενο Γιέντλιν, ο οποίος ισοφάρισε από κοντά σε 1-1. Η Σίτι διατήρησε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει με αξιώσεις σε ένα δεύτερο τέρμα μέχρι το πέρας των πρώτων 45 λεπτών.