Άντεξε στη Ρωσία και προκρίθηκε η Ρέιντζερς!

Παρά το γεγονός ότι για αρκετή ώρα έπαιζε μέχρι και με εννιά παίκτες, η Ρέιντζερς άντεξε την πίεση της Ούφα (1-1), και σε συνδυασμό με το 1-0 της Σκωτίας, πανηγύρισε την πρόκριση της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ!

Αυτή μάλιστα θα είναι και η πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια που οι Προτεστάντες θα βρεθούν σε ομίλους διασυλλογικής διοργάνωσης (τότε, την περίοδο 2010/11, ήταν για τα γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ)!

Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ χάρη στον Ετζάρια (9’), ενώ οι Ρώσοι ισοφάρισαν με τον Σίσουεφ στο 32’. Οι αποβολές των Μορέλος και Φλάναγκαν στο 38ο και το 66ο λεπτό έδωσαν χώρο και περαιτέρω πρωτοβουλίες στους παίκτες της Ούφα, με το σύνολο του Στίβεν Τζέραρντ ωστόσο να αντέχουν έως το τέλος και να παίρνουν μια σπουδαία πρόκριση για τους ομίλους, μετά από τέσσερις διαδοχικές προκρίσεις!

Πλέον οι «τζερς» περιμένουν την αυριανή κλήρωση του Γιουρόπα Λιγκ (στις 14:00), όπου θα τοποθετηθούν στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας.