Πρώτο «τρίποντο» με… τρέλα για τη Φούλαμ!

Με δύο γκολ του Αλεξάντρ Μίτροβιτς (36’-38’) και άλλα δύο από τους Ζαν Μισέλ Σερί (4’) και Αντρέ Σίρλε (83’) υπέταξε η Φούλαμ την Μπέρνλι με σκορ 4-2 στο «Κρέιβεν Κότατζ» για την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πρώτοι βαθμοί για την ομάδα του Σλάβισα Γιοκάνοβιτς, στον έναν βαθμό παραμένει το συγκρότημα του Ντάις παρά τα τέρματα των Χέντρικ (10’) και Ταρκόφσκι (41’)…

Από το Φεβρουάριο και έπειτα που ο Μίτροβιτς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ομάδα του Γιοκάνοβιτς, έχει βρει 15 φορές το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα σε αγώνα πρωταθλήματος (Τσάμπιονσιπ & Πρέμιερ Λιγκ). Ανάλογη επίδοση έχει να επιδείξει στο Νησί μόνο ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος ωστόσο έχει πετύχει το σύνολο των συγκεκριμένων τερμάτων στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ…

Το ματς

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τα σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με μια «φωτοβολίδα» του Ζαν Μισέλ Σερί, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τζο Χαρτ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου οι παίκτες του Σον Ντάιν είχαν ήδη φτάσει στην ισοφάριση. Η αντεπίθεση που εκδηλώθηκε αρχικά από τα πόδια του Λένον ολοκληρώθηκε επιτυχώς από τον Χέντρικ, ο ποίος χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια για να στείλει από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα.

Αναγκαστική αλλαγή στο 20’ για τους φιλοξενούμενους. Ο τραυματίας Γκούντμουντσον αντικαταστάθηκε από τον Τέιλορ, χωρίς πάντως το χτύπημα να προμηνύει μεγάλο διάστημα απουσίας. Δύο κεφαλιές του Μίτροβιτς στο 36ο κα 38 λεπτό ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1 πριν ο Ταρκόφσκι μείωσε σε 3-2 τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για ισοφάριση, το ματς «έσβησε» επτά λεπτά πριν το τέλος… Ο Αντρέ Σίρλε διένυσε λίγα μέτρα με την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό 4-2 με αριστερό σουτ εκτός περιοχής!

Οι συνθέσεις

Φούλαμ: Μπετινέλι, Φοσού-Μενσά, Οντόι, Λε Μαρσάν, Μπράιαν (72’ Τσέιμπερς), Σερί, ΜακΝτόναλντ, Κέρνι (78’ Ζάμπο), Σίρλε (89’ Σεσενιόν), Μίτροβιτς, Βιέτο

Μπέρνλι: Χαρτ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Γουόρντ (67’ Μπαρνς), Λένον, Κορκ, Γκούντμουντσον (20’ Τέιλορ), Γουέστγουντ, Γουντ (67’ Βόουκς), Χέντρικ

Σκόρερς

4’ Σερί, 10’ Χέντρικ, 36’ Μίτροβιτς, 38’ Μίτροβιτς, 41’ Ταρκόφσκι, 83 Σίρλε