Λίβερπουλ-Μπράιτον 1-0 (ημίχρονο)

Με τον… συνήθη ύποπτο, Μοχάμεντ Σαλάχ, η Λίβερπουλ προηγείται με 1-0 της Μπράιτον στο «Άνφιλντ» στην αναμέτρηση των 19:30.

Μπήκαν… φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο οι «κόκκινοι», που έψαχναν από νωρίς το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα απέναντι στους «γλάρους», χάνοντας ωστόσο σημαντικές ευκαιρίες με τους Μανέ (4’), Φιρμίνο (9’), αλλά και με δοκάρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ από εκτέλεση φάουλ (15’)

Τα κατάφεραν εντέλει στο 25ο λεπτό, με «δράστη» για ακόμα μια φορά τον Σαλάχ. Ο Μίλνερ έκλεψε την μπάλα απ’ τον Μπισούμα, την άλλαξε γρήγορα με τους Φιρμίνο-Μανέ και ως τελικός της αποδέκτης, ο Αιγύπτιος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 με πλασέ στην δεξιά γωνία του Ράιαν.

Σε «ρηχά νερά» κινούνται οι φιλοξενούμενοι, που προσπαθούν να βρουν ευκαιρίες στην κόντρα αντεπίθεση, αλλά και από στημένες ευκαιρίες, όπως στο 37ο λεπτό, όταν ο Άλισον πρόλαβε οριακά τον Μάρει, πριν αυτός προλάβει να γίνει αποδέκτης της μπάλας από εκτέλεση κόρνερ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

Στον πάγκο: Mινιολέ, Χέντερσον, Στάριτζ, Μορένο, Λαλάνα, Σακίρι, Μάτιπ

Μπράιτον: Ράιαν, Μοντόγια, Ντάφι, Μπάλογκουν, Μπονγκ, Νοκέρτ, Στέφενς, Πρόπερ, Μάρτς, Μπισούμα, Μάρεϊ

Στον πάγκο: Μπάτον, Μπερνάρντο, Σούτνερ, Τζάχανμπακς, Καγιάλ, Γκρος, Λοκάντια