Απ' το τίποτα καλή κι η ισοπαλία για τη Στόουκ...

Μπορεί η πρώτη νίκη στην Τσάμπιονσιπ μετά τον υποβιβασμό να μην έχει έρθει ακόμα, ωστόσο, από το ματς στην έδρα της Πρέστον, το απόγευμα του Σαββάτου, οι «πότερς» πήραν τουλάχιστον τον ένα πόντο με το τελικό 2-2.

Ο Γκάρι Ρόουετ προσπαθεί βήμα – βήμα να παρουσιάσει τη Στόουκ που θέλει και σκέφτεται ώστε να την κάνει μια ομάδα που θα καταφέρει να διεκδικήσει κάποια στιγμή την επάνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο τρίτο παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ, η υποβιβασθείσα δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Πρέστον, αλλά πήρε τον βαθμό με το τελικό 2-2, με τον Πίτερ Κράουτς στο 61' να σκοράρει και να διαμορφώνει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Με πέναλτι ο Γκάλαχερ είχε βάλει μπροστά τους γηπεδούχους στο 40', ισοφάρισε με ωραίο σουτ ο Πίετερς σε λιγότερο από δύο λεπτά.

Προτού λήξει το ημίχρονο, ο Μπερκ έβαλε ξανά μπροστά την Πρέστον στις καθυστερήσεις, για να έρθει ο Κράουτς από εκτέλεση φάουλ του Άλεν να πάρει τον δεύτερο πόντο για τη Στόουκ στη φετινή Τσάμπιονσιπ.