Άκαρπη η υπεροχή της Μπέρμιγχαμ

Όσο ανώτερη κι αν ήταν απέναντι στη Σουόνσι, η Μπέρμιγχαμ απέτυχε να πάρει την πρώτη της νίκη για τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Τσάμπιονσιπ, μένοντας στο 0-0 με τους Ουαλούς, στο «St.Andrew’s».

Οι «μπλε», με αρκετές κλασσικές ευκαιρίες, ένα γκολ που δεν μέτρησε ποτέ από τον Μόρισον για φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα και μάλιστα, δίχως να δουν τους «κύκνους» να πραγματοποιούν τελική στην εστία τους (!), έμειναν μονάχα με τον ένα βαθμό.

Χαρακτηριστικό είναι, δε, πως στο πρώτο ημίχρονο, η Μπέρμιγχαμ είχε 14 ευκαιρίες για γκολ, οι 5 εκ των οποίων βρήκαν στόχο αλλά σταμάτησαν προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η Σουόνσι, παρά την κάκιστη εμφάνισή της, παραμένει αρκετά ψηλά στη βαθμολογία καθώς προερχόταν από το 2x2 στο ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος και πλέον έχει 7 βαθμούς έπειτα από τρεις αγωνιστικές.