Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-0 (ημίχρονο)

Με γκολ του Πολ Πογκμπά από εκτέλεση πέναλτι και μια Λέστερ που στέκεται αρκετά καλά στο «Ολντ Τράφορντ», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται 1-0 στην ανάπαυλα της πρώτης αναμέτρησης της Πρέμιερ Λιγκ για τη σεζόν 2018-2019.

Στο 3ο λεπτό, από ανόητη κίνηση του Άμαρτεϊ να διώξει τη μπάλα με το χέρι, ο Πογκμπά σκόραρε με πέναλτι για τους «κόκκινους διαβόλους» και αυτό το γκολ έκανε τη διαφορά στο πρώτο 45λεπτο.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες από τον τρόπο με τον οποίο προσπάθησε ν’ αντιδράσει η Λέστερ και να μην αφήσει το γρήγορο εις βάρος της γκολ να την επηρεάσει. Ο Ντε Χέα στο 29’ έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Μάντισον, μια καλή κεφαλιά με τον Αλέξις κι ένα χαμηλό σουτ του Σο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους είχε η Γιουνάιτεντ.