Μπέρνλι-Αμπερντίν 1-1 (Παράταση)

Στον extra χρόνο της παράτασης θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League οι Μπέρνλι και Αμπερντίν. Με το σκορ του αγώνα της Σκωτίας (1-1) ολοκληρώθηκε το ενενηντάλεπτο στο «Τερφ Μουρ».

Η ομάδα του Σον Ντάις ήταν αυτή που εισήλθε με ενθουσιασμό στο γήπεδο και κατάφερε στο 6ο μόλις λεπτό να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Κρις Γουντ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από επιτυχημένες προσποιήσεις στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το highlight της συνάντησης καταγράφηκε ωστόσο στο 28ο λεπτό! Το λάθος διώξιμο του Βόουκς έστρωσε την μπάλα στον Φέργκιουσον, ο οποίος «έγραψε» με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι το 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέρνλι δεν κατάφερε να βγάλει την αναμενόμενη αντίδραση. Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να πλησίασε απειλητικά την αντίπαλη εστία αλλά κινδύνεψε σε άλλες τόσες να δεχτεί η ίδια το δεύτερο τέρμα. Οι αποκρούσεις των Λίντεγκαρντ-Λιούις κράτησαν ωστόσο το σκορ στα επίπεδα του πρώτου μέρους. Αυτή είναι η πέμπτη συνεχόμενη αναμέτρηση μεταξύ αγγλικής και σκωτσέζικης ομάδας που ολοκληρώνεται χωρίς νικητή…

Μπέρνλι: Λίντεγκαρντ, Ταρκόφσκι, Μι, Λόουτον, Γουόρντ, Κορκ, Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον, Λένον (87’ ΜακΝίλ), Γουντ (46’ Μπαρνς), Βόουκς

Αμπερντίν: Λιούις, Ντέβλιν, ΜακΚένα, Λόγκαν, Κόνσινταϊν, Χόμπαν (88’ Μπολ), Φέργκιουσον, Σίνι, Μακάι-Στίβεν, ΜακΓκίν (81’ Ράιτ), Κόσγκροουβ