Συνέχισε το σερί με τα εκτός έδρας γκολ ο Βόουκς

Συνέχεια στην περσινή… συνήθεια να σκοράρει μόνο σε ματς μακριά από την έδρα της ομάδας του έδωσε ο Σαμ Βόουκς.

Ο 28χρονος επιθετικός της Μπέρνλι ήταν αυτός που διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης με την Αμπερντίν το τελικό 1-1 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Βόουκς ξεκίνησε τη φετινή σεζόν από εκεί που το… άφησε πέρυσι, καθώς για ακόμα μία φορά σκόραρε σε εκτός έδρας ματς, φτάνοντας τα 7 συνεχόμενα τέρματα!

Την περασμένη αγωνιστική περίοδο ο επιθετικός της Μπέρνλι πέτυχε 4 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ στα ματς με Τσέλσι (2 γκολ στο Στάμφορντ Μπριτζ), Σαουθάμπτον (γκολ στο St Mary’s) και Γουότφορντ (γκολ στο Vicarage).

Μάλιστα σημείωσε και δύο γκολ με την εθνική ομάδα της Ουαλίας στο επιβλητικό εκτός έδρας 6-0 επί της Κίνας τον περασμένο Μάρτιο.