Θέλει και το πρωτάθλημα

Η νίκη στο ντέρμπι επί της Ροτσντέιλ με σκορ 1-0 έφερε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης τη Νοτς Κάουντι, λίγες ημέρες μετά και τη μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στη Λιγκ 1

Το μεταξύ τους ντέρμπι θα έκρινε κατά ένα μεγάλο βαθμό και την πρώτη θέση. Η Νοτς Κάουντι έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο - αυτό με την ουραγό και υποβιβασμένη Ντάρλινγκτον - αύξησε την απόστασή της από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς και πλέον δείχνει μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η οποία θα ολοκληρώσει μια εξαιρετική χρονιά.

Η Ροτσντέιλ ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο του χθεσινού αγώνα όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, προηγήθηκε στο 31ο λεπτό και κατάφερε να φτάσει στην 7η συνεχόμενη νίκη της. Κράτησε αήττητο 16 αγωνιστικών παρά τις προσπάθειες της φιλοξενούμενης ομάδας με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 75ο λεπτό.