Μάντσεστερ Σίτι-Σουόνσι 2-0 (Ημίχρονο)

Με ποδόσφαιρο κυριαρχίας και σκορ 2-0 προηγείται η Μάντσεστερ Σίτι της Σουόνσι στο «Έτιχαντ» με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου για την 35η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ. Νταβίντ Σίλβα (12’) και Ραχίμ Στέρλινγκ (16’) τα γκολ για τους πρωταθλητές!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επέβαλε τα δικά της «θέλω» από το πρώτο λεπτό της συνάντησης και με επιθετική διάθεση η οποία εκφράστηκε κυρίως από την αριστερή πλευρά, χρειάστηκε μόλις 16 λεπτά για να φτάσει στο 2-0…

Στο 12’ ο Ντε Μπρόινε βρήκε εντός περιοχής τον Στέρλινγκ, ο οποίος «έστρωσε» την μπάλα στον επερχόμενο Νταβίντ Σίλβα. Ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με ένα κοντρόλ κι άλλο ένα εύστοχο αριστερό σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο προωθημένος Ντελφ συνεργάστηκε με τον Νταβίντ Σίλβα, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και σέντραρε στον Στέρλινγκ, ο οποίος με τη σειρά του δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φαμπιάνσκι από κοντά…

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντανίλο, Κομπανί, Λαπόρτ, Ντελφ, Γκιουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπεράρντο, Σίλβα, Στέρλινγκ, Ζεσούς

Σουόνσι: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φαν ντερ Χοορν, Φερνάντεθ, Μόσον, Όλσον, Κι, Κινγκ, Κάρολ, Α. Αγιού, Τζ. Αγιού