Πέρασε και χωρίς τη βοήθεια της… τεχνολογίας η Τότεναμ

Θέση στα ημιτελικά του FA Cup έκλεισε με σχετική άνεση η Τότεναμ, επικρατώντας της Σουόνσι με σκορ 3-0 στο «Λίμπερτι». Δύο γκολ ο Κρίστιαν Έρικσεν (11’, 63’) και ένα ο Έρικ Λαμέλα (45+2’) για τους νικητές, συζήτηση «σήκωσε» και πάλι το VAR λόγω του τέρματος που ακυρώθηκε στον Σον στο 23’…

Η Τότεναμ παρέμεινε χωρίς ήττα απέναντι στο σημερινό της αντίπαλο για 16η συνεχόμενη φορά σε όλες τις διοργανώσεις ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η σημερινή, ήταν η πρώτη φορά που δύο σύλλογοι αναμετρήθηκαν σε αγώνα του FA Cup!

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, αφού ο Έρικσεν παρέλαβε την μπάλα έξω από την περιοχή στο 11ολεπτό και εξαπέλυσε ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βορμ. Το VAR δεν θα λείψει ωστόσο για άλλη μια φορά ως αντικείμενο συζήτησης σε παιχνίδι Κυπέλλου. Στο 23ο ο Σον σκοράρει αλλά υποδεικνύεται αρχικά σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό του Κέβιν Φρεντ. Η βοήθεια της τεχνολογίας επιστρατεύτηκε άμεσα, ο διαιτητής επέμεινε στην αρχική απόφαση αλλά τα ριπλέι δεν δείχνουν να τον δικαιώνουν, σε μια ομολογουμένως δύσκολη φάση.

Στο 37ο λεπτό ο Έρικσεν παραλίγο να σκοράρει ξανά από το ίδιο σημείο που «έγραψε» το 1-0, αλλά η δεύτερη προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι αφού προηγουμένως ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα και ο τερματοφύλακας των «κύκνων», για να έρθει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λαμέλα να πετύχει τελικά το δεύτερο τέρμα για τα «σπιρούνια» με όμορφη ατομική ενέργεια και δεξί πλασέ στη γωνία.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στο συγκρότημα του Κάρλος Καρβαλιάλ και τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση-πρόκριση στο 63ο λεπτό, όταν ο Μόουρα έστρωσε την μπάλα στον Έρικσεν, ο οποίος πέτυχε με ευθύβολο σουτ το δεύτερο προσωπικό και τρίτο γκολ της ομάδας του.

Σουόνσι: Νόρντφιλντ, Νόουτον (46’ Νάσρινγκ), Φαν Ντε Χορν (81’ Ρόμπερτς), Μπάρτλεϊ, Μόσον, Όλσον, Κι, Κάρολ, Ντάιερ (86' Ρούτλετζ), Κλούκας, Έιμπραχαμ

Τότεναμ: Βορμ, Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Σισοκό, Έρικσεν, Μόουρα (73’ Γιορέντε), Λαμέλα (81’ Ντέλε Άλι), Σον