Νίκη συνοδευόμενη από...ρεκόρ για την Άρσεναλ

Με σκορ 3-0 επικράτησε η Άρσεναλ της Γουότφορντ στο «Έμιρεϊτς» για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μουστάφι (8’), Ομπαμεγιάνγκ (59’) και Μχιταριάν (77’) τα γκολ για τους νικητές, οι οποίοι έγιναν η δεύτερη ομάδα (σ.σ. μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-1066) που ξεπερνά το «φράγμα» των 1000 τερμάτων στην Πρέμιερ Λιγκ. Απέκρουσε πέναλτι για πρώτη φορά με τη φανέλα της Άρσεναλ ο Τσεχ (σ.σ. Ντίνι-61ο λεπτό).

Ο τερματοφύλακας των «κανονιέρηδων» έφτασε-μετά από 11 ανεπιτυχείς προσπάθειες-τα 200 clean sheets (σ.σ. ματς χωρίς να δεχτεί γκολ) ενώ ο Μεσούτ Εζίλ, ο οποίος «σέρβιρε» το πρώτο γκολ στον Σοντράν Μουστάφι, έγινε ο ποδοσφαιριστής που χρειάστηκε τα λιγότερα παιχνίδια για να φτάσει τις 50 ασίστ στο αγγλικό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Ερίκ Καντονα…

Η πρώτη φάση σημειώθηκε στο 3ο μόλις λεπτό, με τον Ομπαμεγιάνγκ να μην κερδίζει τον- εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο- Ορέστη Καρνέζη από θέση τετ-α-τετ! Κάτι που κατάφερε ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Σκοντράν Μουστάφι (8’), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Οζίλ και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα… Αυτό ήταν το 1000ο γκολ της Άρσεναλ για το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, με την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να γίνεται μόλις η δεύτερη μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1066) που φτάνει τον συγκεκριμένο αριθμό τερμάτων…

Στο 12’ λίγο έλειψε οι παίκτες του Χάβι Γκράθια να φέρουν το ματς στα ίσα  αλλά το τελείωμα του Ντουκουρέ ύστερα από πάσα του Ριτσάρλισον σταμάτησε στο σώμα του Τσεχ. Σημαντική στιγμή για τους «κανονιέρηδες» και στο 17ο λεπτό, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφερε να «συναντήσει» τη σέντρα του Κολάσινατς προ κενής εστίας ενώ τεράστια ευκαιρία απώλεσε και ο –κατά τα άλλα εξαιρετικός σήμερα- Περέιρα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Τσεχ σε πλασέ του Ριτσάρλισον αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι «gunners» είχαν ήδη φτάσει στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος, αφού οι εξαιρετική κάθετη πάσα του Μχιταριάν βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ και αυτός έγραψε το 2-0 προ κενής εστίας, αφού προηγουμένως είχε ξεπεράσει το εμπόδιο του Καρνέζη. Στο 77ο λεπτό οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Αρμένιος ήταν αυτός που σημείωσε το τρίτο γκολ για την ομάδα του ύστερα από ασίστ του «Όμπα». Προηγουμένως, και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, η Γουότφορντ είχε την ευκαιρία να μειώσει με πέναλτι που κέρδισε ο Περέιρα ύστερα από ανεξήγητο μαρκάρισμα του Μέιτλαντ-Νάιλς, όμως ο Τσεχ απέκρουσε την εκτέλεση του Τρόι Ντίνι!

Άρσεναλ:  Τσεχ, Χόλντινγκ, Μουστάφι (73’ Τσέιμπερς), Μέιτλαντ-Νάιλς, Κολάσινατς, Τσάκα, Ελνενί, Μχιταριάν (78΄ Γουίλσιρ), Οζίλ, Ιγουόμπι (67’ Γουέλμπεκ), Ομπαμεγιάνγκ

Γουότφορντ: Καρνέζης, Μαριάπα, Πρεντλ, Κίκο (63’ Χιούζ), Χολέμπας, Ντουκουρέ, Καπουέ, Γιάνμαατ (80’ Mπρίτος), Περέιρα (67΄ Οκάκα), Ριτσάρλισον, Ντίνι