Η σύγχυση που προκάλεσε το VAR στο Τότεναμ-Ρότσντεϊλ

Ως η χειρότερη βραδιά του Video Assistant Referee επί αγγλικού εδάφους μπορεί να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση της Τετάρτης (28/2) ανάμεσα σε Τότεναμ και Ρότσντεϊλ για τον πέμπτο γύρο του FA Cup (6-1).

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Πολ Τίρνι, πραγματοποίησε μια ομολογουμένως κακή χρήση του VAR στο γκολ που σημείωσε ο Έρικ Λαμέλα μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης (σ.σ. ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Γιορέντε) αλλά και στο πέναλτι που υπέδειξε στο 25ο λεπτό  σε μαρκάρισμα του Ματ Νταν πάνω στον Κίραν Τρίπιερ εκτός περιοχής! Στη συνέχεια, ο Σον το εκτέλεσε με προσποίηση στο τελευταίο βήμα πριν το σουτ, κάτι που ακύρωσε το πρώτο του εύστοχο χτύπημα. Δεύτερο δεν υπήρξε ποτέ…

Η χρήση του αφρού από τον Άγγλο διαιτητή στο δεύτερο ημίχρονο, τη στιγμή που αγωνιστικός χώρος του «Γουέμπλεϊ» είχε στρωθεί με χιόνι μπορεί να περάσει σε δεύτερη μοίρα αλλά ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα όσα θέλησε να πει ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο για τη χθεσινή του εμπειρία…

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπιαστικό για όλους. Δεν είμαι σίγουρος αν τελικά η όλη κατάσταση μπορεί να βοηθήσει. Δολοφονούμε το συναίσθημα των φιλάθλων, δεν είναι ευχάριστο αυτό που παρακολουθήσαμε χθες. Κατά τη γνώμη μου η Αγγλία διαθέτει τους καλύτερους διαιτητές στην Ευρώπη και αυτοί πρέπει να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο μέσα στο γήπεδο…» ανέφερε ο Αργεντινός τεχνικός των «σπιρουνιών».

Στιγμή από το ακυρωθέν γκολ του Λαμέλα...

Το μαρκάρισμα για το οποίο ο Τίρνι υπέδειξε πέναλτι...