Τσέλσι-Μπαρτσελόνα 0-0 (Ημίχρονο)

Με την Τσέλσι να χτυπά δύο φορές το δοκάρι με ισάριθμες «οβίδες» του Γουίλιαν (33’,41’) και την Μπαρτσελόνα να σημειώνει ποσοστά κατοχής που υπερβαίνουν το 70% ολοκληρώθηκε με σκορ 0-0 το πρώτο ημίχρονο του «Στάμφορντ Μπριτζ» για τη φάση των «16» του Champions League (σ.σ. πρώτο παιχνίδι)!

Οι «μπλε» κατέγραψαν την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο πέμπτο μόλις λεπτό, με τον Εντέν Αζάρ να βρίσκει τον επιθυμητό χώρο και να εξαπολύει αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. Η απάντηση των Καταλανών ήρθε περίπου δέκα λεπτά αργότερα (16’), όταν σε ανύποπτο χρόνο ο Μέσι βρήκε με σκαφτή μπαλιά μέσα στην περιοχή τον Παουλίνιο, ο οποίος δεν κατάφερε με κεφαλιά να σημαδέψει την εστία…

Στο 33’ ήρθε η στιγμή ο Γουίλιαν να προκαλέσει τα πρώτα... επιφωνήματα, αφού η προσπάθειά του μπροστά από τον Μπούσκετς κατέληξε με «τράνταγμα» του αριστερού δοκαριού, για να επιδείξει την ίδια ατυχία και στο 41ο λεπτό, όταν ένα ακόμη εξαιρετικό του σουτ σταμάτησε στην έτερη κάθετη δοκό των «μπλαουγκράνα»!

Τσέλσι: Κουρτουά, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Μόουζες, Καντέ, Φάμπρεγας, Γουίλιαν, Πέδρο, Αζάρ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρχι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα, Μπούσκετς, Παουλίνιο, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Λουίς Σουάρες