Προβάδισμα η Σέλτικ με ΜακΓκρέγκορ

Νίκη με σκορ 1-0 σημείωσε η Σέλτικ στην έδρα της επί της Ζενίτ για το πρώτο παιχνίδι της φάση των «32» του Europa League, κερδίζοντας προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στη Ρωσία (22/2). Ο Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ το γκολ που... απογείωσε το «Celtic Park» στο 78ο λεπτό της συνάντησης.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έφτασε δικαιωματικά σε αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο «έχτιζε» ουσιαστικά από το πρώτο λεπτό προσπαθώντας να φτάσει στο πολυπόθητο τέρμα αποφεύγοντας ταυτόχρονα οποιοδήποτε ρίσκο θα μπορούσε να της… στοιχίσει αμυντικά.

Οι «Καθολικοί» πλησίασαν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις απειλητικά στην εστία των Ρώσων, οι οποίοι παρέμειναν σχεδόν ακίνδυνοι καθΆ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η φάση που έμελλε να καθορίσει τη βραδιά ήρθε στο 78ο λεπτό, όταν ο Ντεμπελέ πάσαρε στον Μουσοντά, πριν αυτός υψώσει για τον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος κοντρόλαρε και εκτέλεσε στην απέναντι γωνία με περίσσια ψυχραιμία για το 1-0 που παρέμεινε έως το τέλος.