«Τσίμπησαν» τέσσερις φορές οι Σφήκες...

Με σκορ 4-1 «διέλυσε» την Τσέλσι η Γουότφορντ στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ», με τους γηπεδούχους να «απαντούν» τρεις φορές (84’, 88’, 90+1’) στο γκολ της ισοφάρισης από τον Εντέν Αζάρ (82’). Τρόι Ντίνι (σ.σ. με πέναλτι στο 42’), Γιάνμαατ, Ντεολοφέου (σ.σ. εξαιρετική εμφάνιση) και Περέιρα τα γκολ για την ομάδα το Χάβι Γκράθια.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη της των γηπεδούχων επί της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις μετά το Σεπτέμβριο του 1996. Από τότε είχαν μεσολαβήσει 13 παιχνίδια, στα οποία οι «σφήκες» είχαν καταφέρει σε τρεις μόνο περιπτώσεις να κρατήσουν την ισοπαλία. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Τσέλσι πραματοποίησε ο Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 64ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Πέδρο.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν κατάφερε να αφήσει πίσω της το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Μπόρνμουθ (3-0) και έβγαλε ένα νωχελικό πρόσωπο, παραμένοντας ακίνδυνη επιθετικά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα της ομάδας του Γκράθια , η οποία ξεκίνησε να απειλεί από το πρώτο δεκάλεπτο με τους Ντεολοφέου (9’) και Ντίνι (10’) να αστοχούν από πλεονεκτική θέση, με τον δεύτερο να τελειώνει με απελπιστικό τρόπο από το ένα μέτρο τη φάση που προέκυψε από εκτέλεση κόρνερ του Ντουκουρέ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Μπακαγιόκο αποβλήθηκε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα, ολοκληρώνοντας με άδοξο τρόπο ένα ματς στο οποίο βρισκόταν από το πρώτο λεπτό... εκτός τόπου και χρόνου. To σκορ έμελλε να ανοίξει στο 42ο λεπτό, με τον Ντεολοφέου να κερδίζει πέναλτι από τον Κουρτουά και τον Ντίνι να το εκτελεί εύστοχα στη δεξιά γωνία του Βέλγου γκολκίπερ. Παράπονα από τους φιλοξενούμενους και για τις δύο αποφάσεις του Μάικ Ντιν…

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούοι ήταν αυτοί που έδειχναν να βρίσκονται πιο κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα ενώ οι «μπλε» δεν κατάφεραν να βγουν μπροστά με αξιώσεις, με εξαίρεση τη φάση του 81ου λεπτού, όταν ο Φάμπρεγας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ορέστη Καρνέζη από το ύψος του πέναλτι. Και μπορεί η κλάση του Αζάρ να έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα, με τον Βέλγο επιθετικό να σημειώνει ένα όμορφο γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, ένα λεπτό αργότερα ωστόσο ήρθε η σειρά του Γιάνμαατ να κουβαλήσει την μπάλα, να παίξει το ένα-δύο με τον Περέιρα και να τελειώσει με εύστοχο αριστερό πλασέ μια φάση που μπορεί να την καρπωθεί ολοκληρωτικά! To 3-1 «έγραψε» ο εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης Ζεράρ Ντεολοφέου, ο οποίος διένυσε το μισό γήπεδο πριν τελειώσει τη φάση με αριστερό πλασέ ενώ το τελικό 4-1 ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντουκουρέ να «σερβίρει» και τον Περέιρα να ευστοχεί από πλάγια θέση…

Γουότφορντ: Καρνέζης, Πρεντλ, Χολέμπας, Μαριάπα, Γιάνμαατ, Ζέγκελαρ, Ντουκουρέ, Καπουέ, Ντεολοφέου (89’ Καρίγιο), Ριτσάρλισον (65’ Περέιρα), Ντίνι (90+3’ Γκρέι)

Τσέλσι: Κουρτουά, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες, Ζαμπακόστα, Καντέ, Μπακαγιόκο, Γουίλιαν (34’ Φάμπρεγας), Πέδρο (64’ Ζιρού), Αζάρ