Λίβερπουλ-Γουέστ Μπρομ 1-3 (Ημίχρονο)

Πραγματικός χαμός έγινε στο πρώτο ημίχρονο του «Άνφιλντ» ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Γουέστ Μπρομ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο με 3-1. Δύο γκολ ο Τζέι Ροντρίγκεζ, χαμένο πέναλτι του Φιρμίνο στο 27’, τρεις φορές χρήση του VAR από τον Κρεγκ Πόουσον!

Λίβερπουλ-Γουέστ Μπρομ 1-3  (Ημίχρονο)

Οι «κόκκινοι» εισήλθαν ζωηρά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχισαν να προηγηθούν με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να παίρνει το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Φόστερ στο πλασέ του Σαλάχ, στέλνοντας με λόμπα την μπάλα στα δίχτυα (6’). Ανεξήγητη η αδράνεια του Τζόνι Έβανς στην αρχή της φάσης… Η απάντηση ήταν άμεση και μάλιστα διπλή! Μετά από 71 δευτερόλεπτα ο Τζέι Ροντρίγκεζ είχε ήδη ισοφαρίσει με ξερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή ενώ στο 11ο λεπτό ο ίδιος παίκτης «υπέγραψε» την ολική ανατροπή, γράφοντας το 2-1 έπειτα από σέντρα του Γκιμπς, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Χεγκάζι λόγω τραυματισμού στο 37ο λεπτό.

Στο 19’ οι «baggies» πέτυχαν και τρίτο τέρμα, το οποίο όμως ακυρώθηκε  ορθά ως επιθετικό φάουλ, αφού ο Ντόουσον «καβάλησε» τον Φιρμίνο στην προσπάθειά του να σκοράρει με το κεφάλι. Η σωστή απόφαση ελήφθη έπειτα από χρήση VAR, όπως άλλωστε συνέβη και στο 22ο, όταν ο Σαλάχ βρέθηκε ξαπλωμένος στην περιοχή έπειτα από τράβηγμα αντιπάλου. Στη συγκεκριμένη φάση πάντως ο ρέφερι αναγκάστηκε να δει ο ίδιος τη φάση και έπειτα από πολύωρη σκέψη να υποδείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε τελικά ο Φιρμίνο, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Το 3-1 διαμόρφωσε ο Μάτιπ με αυτογκόλ στο 45+2', με τον διαιτητή να «τσεκάρει» και πάλι το μόνιτορ...

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μορένο, Βαϊνάλντουμ, Εμρέ Τσαν, Τσάμπερλεϊν, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Έβανς, Ντόουσον, Γκιμπς (37’ Χεγκάζι), Μπραντ, Νιόμ, Κρικόβιακ, Λίβερμορ, Μπάρι, Ροντρίγκεζ, Ρόμπσον Κανού