Τότεναμ-Έβερτον 1-0 (Ημίχρονο)

Το γκολ του Σον Χιουνγκ Μιν στο 26ο λεπτό είναι αυτό που χωρίζει τις Τότεναμ και Έβερτον (1-0) με τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών στο «Γουέμπλεϊ».

Οι γηπεδούχοι είναι «πατούν» καλύτερα στο γήπεδο από την αρχή της αναμέτρησης, σημειώνοντας την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για γκολ στο 15ο λεπτό, όταν ο Σον δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το «σερβίρισμα» του Έρικσεν από εκτέλεση φάουλ, αφού η κεφαλιά του Νοτιοκορεάτη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ.

Στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα αλλά δεν... πανηγύρισαν το γκολ που σημείωσε ο Ρούνεϊ, αφού ο επιθετικός των «ζαχαρωτών» υποδείχτηκε-ορθώς- σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που ο Τοσούν τον σημάδεψε με το κεφάλι από το ύψος του πέναλτι.

Το σκορ έμελλε τελικά να ανοίξουν τα «σπιρούνια» στο 26’, όταν μια αδράνεια της άμυνας της ομάδας του Σαμ Άλαρνταϊς επέτρεψε στον Οριέ να βρεθεί εντός περιοχής και να επιχειρήσει ένα σουτ, το οποίο όμως τελικά έγινε… ασίστ για τον Σον, ο οποίος δεν αστόχησε προ κενής εστίας για το 1-0!

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Βερτόνγκεν, Οριέ, Ντέιβις, Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν, Σον, Ντέλε Άλι, Κέιν

Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Γιαγκέλκα, Κένι, Μαρτίνα, ΜακΚάρθι, Γκουέιγ, Σίγκουρτσον, Μπολάσι, Ρούνεϊ, Τοσούν