Μάντσεστερ Σίτι-Μπρίστολ Σίτι 0-1 (Ημίχρονο)

Την απόλυτη έκπληξη πραγματοποιεί η Μπρίστολ Σίτι με τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών του «Έτιχαντ», με την ομάδα του Λι Τζόνσον να βρίσκεται μπροστά στο σκορ απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόμπι Ριντ στο 44ο λεπτό.

Οι «πολίτες» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Έτιχαντ» με σκοπό να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν με τα σουτ των Μπερνάρντο Σίλβα (20’) και Κέβιν Ντε Μπρόινε (25’) αλλά και την κεφαλιά του Ελιακίμ Μανγκαλά στο 36ο λεπτό που πέρασε λίγο άουτ.

Σε όλο αυτό το διάστημα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έμεναν αμέτοχοι και αφού προειδοποίησαν στο 20’ αλλά και στο 42’ με τον Πάτερσον να μην εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι δέχτηκε την μπάλα από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, κέρδισαν πέναλτι με τον Ριντ να ανατρέπεται από τον Στόουνς στο 44ο, στέλνοντας ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα του Μπράβο από τα έντεκα μέτρα, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα…

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Μανγκαλά, Στόουνς, Ντανίλο, Ζιτσένκο, Τουρέ, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Σανέ, Μπ. Σίλβα, Σανέ

Μπρίστολ Σίτι: Φίλντινγκ, Φλιντ, Μπέικερ, Ράιτ, Μάγκσουσον, Πακ, Σμιθ, Μπρόουνχιλ, Μπράιαν, Ριντ, Πάτερσον