Υπερασπίστηκε Μοράτα ο Κόντε

Για περίοδο ατυχίας του Αλβάρο Μοράτα συγκριτικά με τις φάσεις που του παρουσιάζονται για γκολ σε κάθε ματς και πόσες από αυτές ολοκληρώνει σωστά, έκανε λόγο ο Αντόνιο Κόντε μετά και τα τρία τετ-α-τετ που έχασε ο Ισπανός φορ στην ισοπαλία (2-2) με την Άρσεναλ, το βράδυ της Τετάρτης.

Ο Ιταλός προπονητής της Τσέλσι είχε να πει:

«Είναι μια περίοδος κατά την οποία ο Μοράτα δεν έχει την τύχη με το μέρος του. Για έναν στράικερ είναι τρομερά σημαντικό να σκοράρει. Όταν σκοράρεις, αυξάνεται και η αυτοπεποίθησή σου.

Ο Αλβάρο, όμως, είναι πολύ νέος για να το βάλει κάτω και ν' απογοητευθεί. Τα γκολ θα έρθουν και για εκείνον...». Προσθέτοντας ένα σχόλιο για το παιχνίδι, ανέφερε:

«Όταν είσαι μπροστά στο σκορ με 2-1, δύο λεπτά πριν το τέλος, θεωρώ ότι θα πρέπει να κερδίζεις το παιχνίδι κι εμείς δεν το κάναμε».