«Σίγησαν» οι... φανταστικοί 4 της Λίβερπουλ

Ελάχιστη φαντασία, κακή εμφάνιση, κόπωση και... 0-0. Η Λίβερπουλ, παρά το γεγονός πως είχε στο γήπεδο τα τρομερά επιθετικά της «όπλα», απέτυχε να επιστρέψει άμεσα στις νίκες μετά το ισόπαλο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ κι έτσι πήρε ξανά έναν βαθμό, από το ματς με τη Γουέστ Μπρομ στο «Άνφιλντ».

Στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ η... μαγική τετράδα της Λίβερπουλ έσπασε, όμως, ο Γιούργκεν Κλοπ επανέφερε τους Κουτίνιο, Φιρμίνο, Μανέ και Σαλάχ στην 11άδα της ομάδας για το παιχνίδι με τη Γουέστ Μπρομ. Και πάλι όμως, επιθετικά, κάτι έλειπε από τους «κόκκινους». Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού στο «Άνφιλντ» ανήκε στους φιλοξενούμενους όσο κι αν δεν είχαν... πρωταγωνιστικό ρόλο, με τον Ρόμπσον – Κανού στο 30' να εξαπολύει σουτ από απόσταση και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κάριους! Ο Φιρμίνο, από πλευράς γηπεδούχων, στο 17', είχε μια καλή ευκαιρία που έφυγε άουτ, ενώ το μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου πέρασε με τη μπάλα στο χώρο του κέντρου.

Σε αντίθεση με την απόλυτη απραξία των δύο ομάδων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το δεύτερο ημίχρονο μπήκε με «δοκιμασίες» για την εστία της Λίβερπουλ και τον Λορίς Κάριους. Ο πορτιέρε των «κόκκινων» χρειάστηκε να παρέμβει σε διπλή ευκαιρία των «baggies» όταν πρώτα απέκρουσε μια εκτέλεση φάουλ του Κριχόβιακ και στη συνέχεια είπε «όχι» στον Γιάκομπ από κόρνερ. Όσο κι αν υπήρχαν οι προϋποθέσεις για κάτι καλό επιθετικά από την ομάδα του Κλοπ, έλειπε το ποιοτικό τελείωμα και το καθαρό μυαλό από τους Fab-Four (όπως πλέον αποκαλείται η μαγική τετράδα) για να έρθει το γκολ. Ο Κλοπ αναζητούσε λύσεις, πέρασε στο ματς τους Τσάμπερλεϊν και Σολάνκε για να δώσουν... σπιρτάδα, με τον τελευταίο να έχει ακυρωθέν γκολ (σωστή απόφαση για χέρι) και χαμένη ευκαιρία πάνω στη γραμμή στο 80ο λεπτό! Το 0-0 έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης...

Λίβερπουλ: Κάριους, Αλεξάντερ – Άρνολντ (80' Γκόμες), Λόβρεν, Κλαβάν, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (76' Τσάμπερλεϊν), Τσαν, Κουτίνιο, Μανέ (76' Σολάνκε), Σαλάχ, Φιρμίνο

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Νιόμ, Χεγκάζι, Έβανς, Γκιμπς, Λίβερμορ, Γιάκομπ, Κριχόβιακ (79' Μπραντ), Ρόμπσον – Κανού (71' Ροντρίγκες), Ροντόν, ΜακΚλιν