Η νύχτα που ο Τζέραρντ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό

Συμπληρώνονται 13 χρόνια από την 8η Δεκεμβρίου, όταν η Λίβερπουλ ολοκλήρωνε μια μυθική – όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων στην πορεία του Τσάμπιονς Λιγκ – ανατροπή, κόντρα στον Ολυμπιακό, που σφραγίστηκε από ένα απίστευτο γκολ του Στίβεν Τζέραρντ...

Υπάρχουν συγκεκριμένες βραδιές, φάσεις ή στιγμές, που σημαδεύουν ανεξίτηλα την καριέρα και την πορεία κάθε ποδοσφαιριστή...

Αναμφίβολα μια εξ αυτών, στην πορεία του Στίβεν Τζέραρντ από το 1998 έως το 2016, είναι και το γκολ-αριστούργημα απέναντι στον Ολυμπιακό το 2004, σαν σήμερα, 8 Δεκεμβρίου. Ένα γκολ που έμελλε να αποτελέσει καθοριστικό όχι μόνο για μια απλή πρόκριση από την φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ εκείνης της περιόδου, αλλά και την απαρχή της πορείας των «κόκκινων» προς το 5ο τους τρόπαιο στο θεσμό μερικούς μήνες αργότερα, στην Κωνσταντινούπολη.

Πριν την τελευταία «στροφή» των ομίλων, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ χρειαζόταν τότε στο «Άνφιλντ» τη νίκη ώστε να πιάσει στους δέκα βαθμούς τους «ερυθρόλευκους», σε συνδυασμό μάλιστα με καλύτερο αποτέλεσμα από αυτού του «Γ.Καραϊσκάκης» (είχε νικήσει με 1-0 ο Ολυμπιακός). Το γκολ-φάουλ του Ριβάλντο έδινε στο ημίχρονο της αναμέτρησης σαφές προβάδισμα προς την ελληνική ομάδα, με την πλάστιγγα πάντως να γέρνει στο δεύτερο μέρος προς την πλευρά των «κόκκινων», που γύρισαν το παιχνίδι, χάρη στα τέρματα των Σιναμά-Πονγκόλ (47') και Μέλορ (81'). Και πάλι όμως αυτό δεν έφτανε...

Με τα τελευταία λεπτά να κυλούν βασανιστικά και το άγχος να περισσεύει στις κερκίδες του «Άνφιλντ», χρειάστηκε να βγει μπροστά ο 24χρονος τότε Τζέραρντ. Εκμεταλλευόμενος την μπαλιά που του στρώθηκε μετά από κακή κεφαλιά του Μέλορ σε σέντρα του Κάραχερ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αντώνη Νικοπολίδη, για να «γράψει» με έναν... κεραυνό το 3-1 στο 86ο λεπτό, και με φυσικό επακόλουθο να προκαλεί πανζουρλισμό στο Μέρσεϊσαϊντ!

Τόσο πολύ μάλιστα, που φάνηκε και από την περιγραφή του γκολ από τον... τρελαμένο Άντι Γκρέι στην αγγλική τηλεόραση: «What a hit son, what a hit»!

Για τη Λίβερπουλ, που προκρίθηκε εκείνο το βράδυ ως 2η πίσω απ' την Μονακό στο Α' γκρουπ, αγωνίστηκαν οι: Κέρκλαντ, Φίναν (Χοσέμι 85'), Κάραχερ, Χίπια, Τραορέ (Σιναμά-Πονγκόλ 45'), Νούνιεζ, Αλόνσο, Τζέραρντ, Ρίισε, Κιούελ, Μπάρος (Μέλορ 78').