Νίκη... ψυχής η Σίτι, νέα εποχή στην Έβερτον, πέρασε «αέρα» η Λίβερπουλ

Με γκολ του Στέρλινγκ στο 90'+6', η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε το μέταλλο και την ψυχή της, επικρατώντας 2-1 της Σαουθάμπτον! Άλλαξε ο αέρας της Έβερτον με την πρόσληψη του Άλαρνταϊς, έφτασαν στο 4-0 επί της Γουέστ Χαμ με χατ-τρικ του Ρούνεϊ τα «ζαχαρωτά». Σαν... άνεμος η Λίβερπουλ στο Στόουκ, 3-0 με Μανέ και Σάλαχ.

Συμπέρασμα: Δεν τη σταματά κανείς και τίποτα!

Κατά περιόδους το παιχνίδι αποκτούσε εξαιρετικό ρυθμό με τη μπάλα να μεταφέρεται πολύ εύκολα μπροστά από τις δύο εστίες, κάποιες στιγμές αυτό σταματούσε ως επιλογή της Σαουθάμπτον να... ροκανίζει χρόνο και κάποιες στιγμές ο κόσμος στο «Etihad» ανησύχησε πολύ. Οι «άγιοι» ήταν εκείνοι που στο πρώτο ημίχρονο είχαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για γκολ με τον Χεντ στο 17' να στέλνει μια κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ στο 35' ο Γιοσίντα από κατέβασμα του Φαν Ντάικ σούταρε ψηλά. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα σε αυτό το ματς έβαλε στην 11άδα της Σίτι τους Αγουέρο και Ζέσους μαζί, ο Ντε Μπρόινε ήταν άξιος υποστηρικτής και εκφραστής των επιθέσεων των «πολιτών», όμως ο Φόρστερ σταμάτησε με διπλή προσπάθεια τους Στέρλινγκ και Ζέσους, λίγο μετά το δοκάρι της ομάδας του, ενώ είχε κι ένα μεγαλοπρεπές stop στον Φερναντίνιο.

Το καλύτερο που είχε να κάνει η Μάντσεστερ Σίτι (και) σε αυτό το παιχνίδι έπειτα από την αναμέτρηση με τη Χάντερσφιλντ που ολοκληρώθηκε με άγχος, ήταν να βρει τρόπο να σκοράρει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ώστε στη συνέχεια να χαλαρώσει και να παίξει όπως ακριβώς έχει μάθει, κάνοντας και διαχείριση εφόσον αυτό χρειαζόταν... Στο 47', λοιπόν, από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, η διεκδίκηση των Οταμέντι και Φαν Ντάικ, έβγαλε χαμένο τον Ολλανδό που με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 1-0! Βάσει της εμφάνισή της, η Σαουθάμπτον κάτι άξιζε να πάρει από το ματς και όσο ο Φόρστερ αρνούταν να δεχθεί γκολ από αντίπαλο ποδοσφαιριστή, έδωσε θάρρος στους συμπαίκτες του που με τον Ρομέου στο 75' από ωραίο στοπάρισμα και ασίστ του Μπουφάλ στην περιοχή! Η Σίτι, θα γινόταν τελικά η πρώτη ομάδα στην ιστορία που φτάνει τους 40 βαθμούς έπειτα από μόλις 14 ματς πρωταθλήματος, αφού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραχίμ Στέρλινγκ, στην τελευταία επίθεση, άλλαξε πολύ ψύχραιμα και ωραία τη μπάλα με τον Ντε Μπρόινε προτού κάνει το σωστό σουτ για το τελικό 2-1!

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν (80' Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Αγουέρο, Ζέσους (74' Σίλβα)

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Σοάρες (87' ΜακΚουίν), Γιοσίντα, Φαν Ντάικ, Χεντ, Μπέρτραντ, Χόιμπεργκ (64' Μπουφάλ), Ρομέου, Λεμινά, Ρέντμοντ, Λονγκ (83' Όστιν)

Με την αύρα του Big Sam και τη... μεγάλη νύχτα του Ρούνεϊ

Με τον Σαμ Άλαρνταϊς να παρακολουθεί από τα επίσημα, παρέα με τον ιδιοκτήτη της Έβερτον, Φαρχάντ Μοσίρι, τα «ζαχαρωτά» έδειξαν ότι... άλλαξαν τον αέρα τους και γέμισαν προσδοκίες τον κόσμο τους. Η ομάδα του Ντέιβιντ Άνσγουορθ, στο τελευταίο του ματς ως υπηρεσιακός κόουτς του συλλόγου, παρουσίασε αρκετά καλό πρόσωπο στο ματς με τη Γουέστ Χαμ, τη στιγμή που τα «σφυριά» του Ντέιβιντ Μόγιες αδυνατούσαν να παρουσιάσουν κάτι ανταγωνιστικό. Ναι μεν έλειψε σε αρκετές περιπτώσεις η τόλμη και η αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι των δύο ομάδων, όμως βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά ο Γουέιν Ρούνεϊ για την Έβερτον. Αρχικά στο 19' όταν κέρδισε πέναλτι ο Κάλβερτ – Λιούιν από τον Χαρτ, ο πρώην αρχηγός της Αγγλίας χρειάστηκε το «ριμπάουντ» για ν' ανοίξει το σκορ, ενώ στο 27' έκανε και το 2-0 από σέντρα του Ντέιβις και «τσαφ» του Κένι στην περιοχή ώστε να εκμεταλλευτεί για την περίσταση και να σκοράρει ξανά.

Η Γουέστ Χαμ έπρεπε και κατάφερε να παρουσιαστεί βελτιωμένη στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη. Η Έβερτον το κατάλαβε πολύ καλά στο 55ο λεπτό, όταν με σουτ από απόσταση ο Λανσίνι υποχρέωσε τον Πίκφορντ σε επέμβαση και αμέσως μετά, ήρθε νέα απόπειρα για γκολ από τον Κρέσγουελ, ο οποίος όμως είδε τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Τα «σφυριά» είχαν... μεταμορφωθεί, διεκδικούσαν πλέον περισσότερες μπαλιές, έβγαζαν περισσότερη ενέργεια σε προσωπικές μονομαχίες, κέρδιζαν κόντρες, όμως, όταν παρουσιάστηκε η μεγάλη στιγμή στο 59' δεν ευδοκίμησε. Ο Σακό κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Άσλεϊ Γουίλιαμς, όμως, ο Πίκφορντ μάντεψε σωστά στην εκτέλεση του Λανσίνι για να κρατήσει το 2-0! Κι αφού οι Λονδρέζοι απέτυχαν να μειώσουν και να θέσουν νέες βάσεις για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο Γουέιν Ρούνεϊ δεν συγχώρησε... Στο 66' και με τον Χαρτ να έχει βγει αρκετά μέτρα από την εστία του για να διώξει, ο έμπειρος φορ από το μισό γήπεδο της Έβερτον (!) έκανε το ευθύβολο σουτ για το 3-0! Το ματς δεν είχε τελειώσει εκεί, αφού με... λίγη ζήλεια από τη μεγάλη βραδιά του αρχηγού, ο Άσλεϊ Γουίλιαμς στο 78' με κεφαλιά έγραψε το τελικό 4-0.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κένι, Χόλγκεϊτ, Γουίλιαμς, Μαρτίνα, Γκιγιέ, Λένον (89' Λούκμαν), Ντέιβις, Ρούνεϊ (85' Μπανιντζίμ), Σίγκουρντσον, Κάλβερτ – Λιούιν (90' + 1' Βλάσιτς)

Γουέστ Χαμ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Ριντ (77' Ράις), Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ομπιάνγκ (45' Σακό), Αρναούτοβιτς (62' Αντόνιο), Κουγιατέ, Λανσίνι, Μασουακού, Α.Αγιού

«Μανούριασε» στο ντέρμπι, ξέσπασε με γκολ και ασίστ ο Μανέ

Η Λίβερπουλ ήταν πολύ τυχερή που προηγήθηκε στην πρώτη καλή της στιγμή και ήταν ακόμα πιο τυχερή που λίγο πριν την ανάπαυλα δεν αποβλήθηκε ο Μινιολέ... Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν ελέγχοντας το ματς με κατοχή της μπάλας και μόλις στο 17ο λεπτό από γύρισμα του Γκόμες (όπου οι γηπεδούχοι “φώναξαν” για άουτ) ο Σολάνκε βρήκε τον Μανέ κι αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0 στην επιστροφή του στην 11άδα μετά τη... μανούρα με τον Κλοπ στο ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι. Η Στόουκ άργησε πολύ να τολμήσει στο ματς, έχοντας στην αιχμή του δόρατος τον Πίτερ Κράουτς. Μετά το ημίωρο οι «πότερς» πήραν μπροστά ψάχνοντας τον υψηλόσωμο φορ στην περιοχή του Μινιολέ, με τον Βέλγο τερματοφύλακα στο 40' να ανατρέπει τον Ντιούφ έξω από την περιοχή, αλλά να γλιτώνει την αποβολή και να παίρνει κίτρινη για φάση στην οποία ο αντίπαλός του θα βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ, δίχως παρεμπόδιση από αμυντικό... Στο 43', ο Μανέ είχε την ευκαιρία σχεδόν να τελειώσει το ματς, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Οι «πότερς» έκαναν δυνατό πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος με την διάθεση που έβγαλαν στο χορτάρι να βοηθάει και στην εικόνα του παιχνιδιού, ενώ η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από ένα σουτ του Άλεν, ο οποίος μάλλον θα ευχόταν να έχει βρει πιο γεμάτα τη μπάλα... Υπήρξαν στιγμές που οι παίκτες του Κλοπ προσπαθούσαν να ηρεμήσουν το ματς παίρνοντας τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι έβρισκαν περιθώρια για να δείξουν στη Λίβερπουλ ότι δεν έπρεπε να εφησυχάσει. Στο 69' ο Άλεν απώλεσε σπουδαία ευκαιρία από κατέβασμα του Κράουτς στην περιοχή με τον Ουαλό πάνω στην κίνηση να στέλνει πολύ ψηλά τη μπάλα! Ο Κλοπ δεν θα μπορούσε να είναι ευχαριστημένος από το γεγονός πως η Στόουκ αναζητούσε έντονα το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σίγουρα ανακουφίστηκε όταν από σέντρα του Μανέ στο 77', ο Σαλάχ με πανέμορφο αριστερό σουτ σιγούρεψε τη νίκη για τους «κόκκινους» με το 2-0. Ο Αιγύπτιος, που είχε περάσει στο ματς με αλλαγή, κατάφερε στο 84' να γράψει και το 3-0, κυνηγώντας βαθιά μπαλιά και πιέζοντας τον Πίετερς για να κάνει το λάθος και να μην αφήσει πλέον περιθώριο στον Γκραντ.

Στόουκ: Γκραντ, Ζούμα, Σόουκρος, Μάρτινς Ίντι, Ντιούφ, Φλέτσερ (85' Άνταμ), Άλεν, Πίετερς, Σακίρι, Τσούπο – Μότινγκ (74' Χεσέ), Κράουτς

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμες, Μάτιπ, Λόβρεν, Μορένο, Τσαν, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (67' Μίλνερ), Φιρμίνο, Μανέ (89' Χέντερσον), Σολάνκε (67' Σάλαχ)