Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 2-1 (Ημίχρονο)

Με τον Πολ Πογκμπά να ξεκινάει βασικός και από ένα σημείο και μετά (σ.σ να ξεκινάει) την αντεπίθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε ανατροπή επί της Νιούκαστλ πριν κλείσει το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 2-1.

Η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε κοιμούμενη στο 13ο λεπτό, ο Λίντελεφ έκανε ακόμη ένα ατομικό λάθος, και ο Γκέιλ το εκμεταλλεύτηκε σκοράροντας το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Γιουνάιτεντ φέτος σε ματς πρωταθλήματος στην έδρα της, αλλά λίγο αργότερα τα πράγματα πήραν την τροπή που ήθελαν οι οπαδοί των γηπεδούχων.

Ο Πογκμπά με ατομική ενέργεια και άρτια λόμπα προς την περιοχή, από πλάγια αυτής, βρήκε τον Μαρσιάλ για το 1-1, με τον Σμόλινγκ να σκοράρει επίσης με το κεφάλι και να βάζει τους “κόκκινους διαβόλους” μπροστά λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος.

Ζήτησε πέναλτι, λίγο νωρίτερα, που θα μπορούσε να πάρει αλλά δεν πήρε, ο Λουκάκου...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα, Ράσφορντ, Μαρσιάλ, Λουκάκου

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Γέντλιν, Λεζέν, Κλαρκ, Μαρνκίγιο, Ρίτσι, Χέιντεν, Σέλβι, Μέρφι, Γκέιλ, Χοσέλου